Мярка за инвестиции: Търговци на техника и енергийни одитори вдигнаха цените пред ДФЗ

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

„Референтните цени за техника ще бъдат намалени с 10%. Парите от ПРСР не са за търговците, а за фермерите“, предупреди зам. министър Васил Грудев

Търговците на техника и фирмите, извършващи енергийни одити, вдигат цените в офертите си към проектите за инвестиционната мярка, която ще стартира в средата на април. Това заяви ресорният зам.-земеделски министър Васил Грудев по време на информационна кампания във Варна, посветена на подмярка 4.1 и на директните плащания. Повишаването на цените неслучайно съвпада с момента, в който стана ясно, че проектите за закупуване на техника ще получават повече точки, ако бенефициентите докажат, че ще увеличат енергийната ефективност на стопанствата си, инвестирайки в нови машини. За да получат точки по този критерий, кандидатите ще трябва да направят енергиен одит на своите стопанства, от който да е видно, че планираната в проекта инвестиция води до повишаване на тяхната енергийна ефективност. „Това е вратичка за отклоняване на парите по програмата от фермерите към търговците на техника и енергийните одитори“, коментираха земеделци, присъствали на дискусията, пред Агрозона. „Правенето на енергиен одит на цялото стопанство има смисъл при проектите със строително-монтажни дейности, но не и за закупуване на техника, това е излишен разход на средства за фермерите и наливане на пари в джобовете на енергийните одитори. По този начин освен това се увеличават разходите по проектите.“, изтъкват представители на бранша. „Средствата по ПРСР са предназначени за фермерите, а не за търговците на земеделска техника. Затова ще намалим с 10% цените за машини и оборудване в референтния списък, от който ще се ръководи  ДФ „Земеделие” при одобрението на проектите, предупреди зам. министър Васил Грудев по време на срещата във Варна.

Патенти

Друг спорен момент в критериите за оценка на проектите по подмярка 4.1 са иновациите. Те също дават повече точки на кандидат-бенефициентите, но тълкуванието на критерия буди спорове. Дали даден продукт, технология или процес е иновативен ще решават патентните ведомства на страните, в които те са произведени. Според браншовици тук също би могло да се стигне до злоупотреби и субективно тълкуване на критерия, тъй като според него за иновация би могла да се смята дори нова и по-удобна седалка в комбайна или трактора. А да бъде давано предимство на проекти, съдържащи в себе си подобни „иновативни“ решения, едва ли би съответствало с приоритетите на ПРСР.

Светлана Трифоновска

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама