Морският копър е на изчезване у нас

Георги Узунов
Георги Узунов
1 Минути

Понякога наричан “морски аспержи”, морският копър (Crithmum maritimum, Samphire, Rock samphire, Sea fennel) е многогодишно тревисто растение. Още през 17 век той е описан в творбите на Шекспир, а през 19 век вече започва да бъде търсен на английския пазар. Наименованието му се свързва с местата, на които вирее – крайбрежни скали на соленоводни басейни. Височината му достига до 50 сантиметра. Листата му са месести, а самото растение се развива обикновено под формата на туфа. Цъфти през юли и август месец. Венчелистчетата са в жълто-зелени багри. Плодовете на морския копър имат яйцевидна форма. Размножаването му се осъществява чрез семена.

Подходящ е за добавяне суров в салата, въпреки че може да й придаде доста солен вкус. Много добре акомпанира всякаква риба и морски дарове. За да се отстрани неприятния вкус и миризма е добре да се попари за няколко минути.

И на българското Черноморие може да се види тази култура. Той обаче е под заплаха от изчезване. Ето защо в страната ни той е вписан в Червената книга. Основен проблем за масовото му изчезване са големият наплив от туристи, които замърсяват, както и презастрояването на Черноморския бряг.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА