Млечният сектор в ЕС все още е в криза

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

 

Млечният сектор все още е в криза според членовете на Комисията по земеделие към Европейския парламент. Някои евродепутати по време на последното заседание на комисията изразяват притеснение, че  цените в техните страни са доста под 35 евроцента и много фермери напускат сектора на млякото. Направено е и предложение за задължителна система за намаляване на обема в случай на криза.

На заседание на комисията от началото на март 2019 г. Европейският млечен борд представи своя „Програма за пазарна отговорност“, което включва гъвкаво регулиране на доставките за осигуряване на справедливи цени.

Все още има разлика от 10 евроцента между производствените разходи на европейско равнище (45 евроцента) и цената, платена на производителите (35 евроцента).

Въпреки че за 2018 г. производството на мляко в ЕС се е увеличило с 1,35 млн. тона (+ 0,9%) спрямо предходната година, през декември 2018 г. количеството на събираното на мляко в ЕС се е понижило за четвърти пореден месец с 1%, според последните данни на Европейската обсерватория за пазара на мляко. Най-голямо е намалението в Холандия, Франция и Германия.

Средната цена на млякото в ЕС обаче продължава да се понижава, като през декември 2018 г. се е понижила с 1,4% до 35,6 евроцента/кг, което е намаление с 5,1% спрямо декември 2017 г. За България по последни данни средната цена за кг сурово мляко не бележи понижение, като през февруари 2019 г. възлиза на 30,97 евроцента, а за същия месец през 2018 г. и 2017 г. е била съответно 30,77 евроцента и 30,95 евроцента/кг, съобщават от пресцентъра на Областна дирекция по земеделие в Кюстендил.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА