Гладна ли е пшеницата? Колко и кога да торим?
Отговор на тези въпроси дава системата за прецизно торене Meteobot Nitro. Тя отчита най-важните фактори, от които зависи усвояването на азота, а оттам добивите и качеството на зърното, а именно: хлорофил в листата, валежи, влага в почвата, температура на почвата, температура на въздуха, сорт на пшеницата, както и тип и състав на почвата.
На тази база системата от хлорофил метър, компактна метеостанция и мобилно приложение дава индивидуална препоръка за количеството азот, което е нужно, за да се постигне исканият добив и качество на зърното с възможно най-малки разходи за азотен тор. Това става посредством Bluetooth връзка между хлорофил метъра от снимката и смартфон или таблет с инсталирано мобилно приложение „Meteobot Nitro”, налично в Google Play и AppStore.
Измерването става непосредствено преди торенето и показва колко азот са усвоили растенията до момента и колко още е нужен, за да постигнат те максималния си добивен потенциал. В същото време прецизните данни от метеостанцията помагат на фермерите да се определи най-подходящият момент на торенето на база на климатичните и почвените условия през последните дни, в момента и като супер локална прогноза за времето.
Направените тестове през последните два сезона в реална обстановка при зърнопроизводители и на опитни полета показват много добри резултати – целевите добиви са дори надхвърлени при това със значително спестяване на средства за торове – между 15-45 %. При изготвяне на препоръките за азотно хранене са взети предвид най-масовите за България 20 сорта пшеница на лидерите на пазара, техните особености и фазата на развитие на растенията по време на хлорофилните замери. По този начин са разработени и инсталирани в мобилното приложение калибрирани алгоритми за торене на всички тествани сортове и универсален алгоритъм за останалите.
При нееднородни зони в полетата трябва да се направят хлорофилни замери във всяка една от тях като по този начин могат да се приложат променливи норми на торене за тези блокове.