Местните храни се превръщат в бизнес с Академия „Пендара“

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
5 Минути

Обучението ще се проведе през април и май

През април и май в София (12-14 април), Пловдив (19-21 април) и Варна (10-12 май) младите предприемачи, които искат да стартират собствен бизнес с местни храни, могат да се включат в обучение на Академия „Пендара“. Тридневната програма на събитието обещава експертен екип да развие уменията на обучаващите се сами да изготвят технологична документация (HACCP) и бизнес план, като ги насочи към успешни практики в областта.

Първите стъпки

През първия ден основни теми ще бъдат бизнес моделирането и маркетингът на малката компания. Комплексното обучение предвижда да обхване всички аспекти за успешното управление на такъв бизнес. Лектори ще бъдат инж. Гергана Кабаиванова, ръководител на Академия „Пендара”, инициатор на фермерските пазари у нас и управител на Фондация „Локалфууд.БГ”, Иван Бондоков и Валентина Куцева. Програмата предвижда да се започне още с първите стъпки в сферата – да се дефинира какво е местна храна, как европейското законодателство я определя, какво кара хората да я купуват, кои са потенциалните ѝ клиенти, какво е тяхното поведение и къде ще могат да бъдат намерени. От лекторите в маркетинговия блок обучаващите се ще научат кои са стратегическите предимства на микро бизнеса пред големия бизнес, как могат да конкурират и да си взаимодействат с големите играчи на пазара.

Бизнес моделирането също е тема на лекциите от първия ден. Той ще помогне на стартиращите предприемачи да формулират маркетинговите си цели и да се позиционират на пазара. Дизайнът на продукта, опаковката, магазина, ресторанта, както и рекламните стратегии, нуждата от сайт и електронен магазин за микро бизнеса също ще бъдат включени като важни за успеха.

Безопасност и качество

Програмата на Академия „Пендара“ предвижда през втория и третия ден акцент да се постави върху управлението на системите за безопасност и качество на храните в микро предприятията. Този блок от теми включва и най-значимата за микро бизнеса – каква гъвкавост е допустима при прилагане на системите за управление на безопасността на храните, основани на принципите на HACCP.

Лектор ще бъде д-р Илиян Костов, заместник-директор на Центъра за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ), бивш  съветник в Мисията на Република България към ЕС в Брюксел по безопасност на храните и експерт в Генерална дирекция САНКО към Европейската комисия. Той ще направи кратък преглед на европейското и българското законодателство по безопасност на храните. Д-р Костов ще разясни и какви са изискванията към микро предприятието за производство и микро обектите за продажба на храни.

Експертът ще разясни облекченията при изграждане на микро предприятия, технологичната поточност на процесите и въвеждането на програмите за самоконтрол. Обучението включва практически примери и дискусия върху казуси за производство и търговия на различни категории местни храни.

Как да се финансира

През третия ден на Академия „Пендара“ се предвижда доц. Десислава Димитрова от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания и национален координатор на Slow Food в България да представи темата за идентичността на местните храни, местното кулинарно наследство и култура. Обект на лекция ще е и финансирането на начинаещите предприемачи.

В заключителната част на Академия „Пендара“ е планирана нетуъркинг сесия, в която успешни действащи производители на местни храни ще представят бизнеса си.

Как да участвате

За обучението на стартиращите предприемачи е осигурено частично финансиране от Фондация „Америка за България“, но се изисква и самоучастие в размер на 300 лева.

Успешно преминалите програмата ще получат удостоверение за проведено HACCP обучение, насоки за бизнес план и стъпки за развитие. През тази година организаторите ще осигурят и атрактивни бонуси: безплатно изготвяне на HACCP план на стойност до 150 лв; персонална консултация по маркетинг и бизнес планиране; едногодишен абонамент за Клуб „Пендара“ в www.pendara.localfood.bg с наръчници и статии от експерти, както и стикер за витрина, който ще отличава бизнеса на курсистите пред БАБХ.

Най-добрите проекти ще бъдат наградени с рекламна статия на стойност 300 лева в ЛокалФууд.БГ

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА