Добри практики при растителната защита и торенето на ябълки показват експерти

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Практическата част ще се проведе в стопанството на “Мак фреш фрутс”

Демонстрация на добри практики за растителна защита и торене при отглеждането на ябълки и представяне на основните резултати по проект NEFERTITI ще се проведе на 27 септември, съобщават организаторите от Национална служба за съвети в земеделието (НССЗ) пред БТА. Теоретичната част на събитието ще бъде в град Кюстендил и ще се излъчва онлайн чрез платформата Zoom, а демонстрационната част ще се пренесе в стопанството на земеделска компания “Мак фреш фрутс” в землището на село Лозно.
Семинарът е с начален час 10:00 и е отворен за представители на всички заинтересовани страни в областта на земеделието.
Целта на събитието е да бъдат представени основните резултати по проект NEFERTITI, включително разработеният Комплект за обучение за организиране на демонстрационни събития в земеделските стопанства (FarmDemo Training Kit) и създадената по проекта мрежа от демонстрационни и пилотни ферми. Тази мрежа ще подобри обмена на знания и взаимното обучение между участниците в събитията и ще спомогне за ефективно внедряване на иновации в земеделието чрез провеждане на демонстрации на нови технологии и техники по различни земеделски теми, изтъкват организаторите.
Другият акцент на семинара ще бъде запознаване на земеделските стопани и съветници с добри практики за растителна защита и торене при отглеждането на ябълки.
Проектът NEFERTITI е мрежа, одобрена за финансиране по програма “Хоризонт 2020”, която включва 32 партньори и е координирана от Института по земеделски технологии (ACTA) – Франция.
Продължителността на проекта е 4 години и 9 месеца и ще приключи на 30 септември т.г. По него са създадени 10 интерактивни тематични мрежи, които обединяват 45 регионални хъба (центрове) включващи земеделски стопани, организиращи демонстрации, и институции, свързани със земеделието, в 17 държави.
В България са създадени два хъба. Единият, за взаимно споделяне на иновации, технологии и най-добри практики за хранене на растенията, с цел повишаване на ефективността на използването на хранителни вещества и опазване на околната среда, а другият – за намаляване употребата на пестициди и постигане на конкурентноспособно и щадящо околната среда земеделско производство.
И двата хъба са изградени на национално ниво, като са включени земеделски производители от различни части на страната и от различни сектори на производството.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА