Месодайното говедовъдство у нас бележи неустойчив ръст

Кирил Александров
Кирил Александров
4 Минути

През последните години броят на отглежданите в България месодайни крави е увеличен най-вече заради прилагането на мерки за подпомагане и кризата в млечния сектора. Това увеличение обаче не може да се счита за устойчиво, тъй като не се базира на пазарни принципи. Това се посочва в анализ на Центъра за икономически изследвания в селското стопанство (САРА).

Практиката в момента е стопани да декларират животни като месодайни с оглед получаването на обвързано подпомагане. През 2014 г. броят на кравите с месодайно направление е около 49 хил., а през 2015 г. се наблюдава значителен ръст – до 76,4 хил.

1В следващите години се очаква значително съкращаване на регистрираните месодайни говеда в страната заради настъпилата промяна в политиката на обвързано подпомагане, което е основен фактор за наличието на тези аномалии в отчитането на месното говедовъдство.

Отглеждането на животни от специализирани породи за месо продължава да е ограничено, но към тях започна да се наблюдава интерес. Все пак повечето от добиваното говеждо и телешко месо е от млечните стада и/или от бракуването на по-нископродуктивни млечни крави.

През 2016 г. заради кризата в млечното животновъдство се увеличи броят на закланите говеда, като на годишна база този ръст е около 10%. Голяма част от закланите крави бяха бракувани или слабо продуктивни животни, което водеше до по-ниско качество на добитото месо, а оттам и цените през изминалата година в България бяха сред най-ниските в ЕС. Към момента износът на живи животни е предназначен основно за съседни държави, като най-важните търговски партньори по данни на НСИ за последните 5 години са Сърбия и Македония, а през отделни години Турция и Албания.

Слаба ценова интеграция с европейския пазар

Цените на говеждото месо в България показват липса на интегрираност с останалите европейски пазари. Това означава, че движението на българските цени слабо зависи от движението на европейските котировки, което издава високата степен на сепарираност на местния пазар и е предпоставка за ценови асиметрии.

Това от една страна се държи на слабия внос и износ на говеждо в страната, а и на слабия интерес към говеждо и телешко месо като цяло. Голяма част от произвежданото в страната телешко се добива във фермите и се реализира чрез директни продажби, без да попада в търговската мрежа и/или преработвателни предприятия. Това създава допълнителни пречки пред интеграцията на европейските пазари чрез инструмента цена, отбелязват експертите на САРА.

Цените на говеждото месо в следващите 5 години няма да се увеличат значително. Тенденциите в глобален план също поддържат тези очаквания, че цените няма да достигнат нивата от 2014 г. – 11 755 лв./тон. Цените на телешко месо до 2021 г. в България ще се задържат на нивата от около 10-11 хил. лв. на тон с леко намаление към края на периода.

Основание да се смята, че цените не само на говеждото и телешкото, но и на останалите меса ще се задържат в тези диапазони през следващите години е в отворената и либерална икономика, която съществува в момента. Доходите на населението в света се увеличават, но в по-голяма степен в развиващите се страни, където производството на месо расте по-бързо от доходите на населението. Вероятността обаче да има по-съществен ръст в цените на месото в световен мащаб е по-голяма, отколкото да има спад, най-вече заради нестабилността на пазарите и политическите рискове, които се отразяват на цените на стоките от първа необходимост.

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА