Мандрите ще се броят на пролет, а на пазара ще останат само половината от млекопреработвателните предприятия, ако няма подпомагане от страна на държавата. За това алармира Владислав Михайлов, председател на УС на Асоциацията на млекопреработвателите в България. „Зимата винаги е труден период, лятото се изкарват пари, зимата се губи, но накрая като се удари калема, ако е останало нещо е добре. Тази година обаче лятото нищо не генерирахме, а зимата се очаква да бъде трудна. И ако няма някакво подпомагане, на нас такова ни отпуснаха само един път през 2020 г., тогава се очаква вълна от фалити в сектора“, споделя той.
Според Михайлов ситуацията ще принуди много млекопроизводители да произвеждат имитиращи продукти. „Това е една от възможностите да се изкарва продукт с по-нормална цена, но е важно да се прави точно и по правилата и да е етикетиран правилно продуктът, а клиентът да прави информиран избор“, казва още млекопреработвателят. Очакванията му са това правителство, макар и служебно да направи нещо, за да защити бранша и да спре вълната от фалити.
Почти навсякъде в хранителния сектор ситуацията рязко се влоши с обявяването на новите цени на природния газ. В момента вече са налични фактурите за електроенергия за август. За пример Михайлов дава средно млекопреработвателно предприятие – през миналия септември е платило 9000 лева за газ, сега вече е дошла проформа фактура за септември – 90 000 лева. В същото време обемите, които се работят са почти същите, дори са леко надолу. За да се компенсира поскъпването на суровини и горива са увеличени цените, а това веднага е рефлектирало върху потреблението, което все повече се свива.
„С тока положението в момента на база подпомагането, което има от държавата е долу-горе по-добре. Сега се плаща ток 250 лв./мегават, за сравнение през миналата година преди да започне увеличението цената е била 70-80 лв./мегават. Това е три пъти увеличение и също тежи, но при природния газ положението е изключително трудно, тъй като става дума за 7-8 пъти, до 10 пъти увеличение на цените“, споделя той.
Преминаването на ток от газа обаче е абсурд, смята Михайлов. Някои по-малки семейни мандри могат да бъдат преоборудвани на дърва, макар това да означава, че фирмата няма да работи седмица – две. Освен това новото оборудване струва и пари. В това положение всеки допълнителен харч те извежда от равновесие.
„Идва много тежка зима, очакваме положението да се влоши още и все по-често в асоциацията чувам колегите, че обмислят вариант да спират за работят, да пускат хора в платен отпуск и т.н. Ситуацията е такава, че не се издържа вече“, казва още председателят на млекопреработвателната асоциация.
Цялата информация за реалната ситуация в млекопреработвателния бранш четете в новия брой на А ZONA.