Ловците на трюфели изпаднаха в правен парадокс

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

МЗХ трябва да издаде заповед, с която разрешителното за месечен добив на горски гъби да е валидно за всички държавни стопанства

Ловци, преработватели и търговци на трюфели и горски гъби настояват за регламент, който да направи възможен добива на недървесни горски продукти през новия сезон. Представители на шест организации от сектора очертаха своите искания, свързани с промените в законодателството.

Според Светлозар Сидеров, председател на Националната федерация на ловците на трюфели в България, основните проблеми в бранша произтичат от липсата на регламенти и от непригодността на Закона за горите към дейността на близо 100 000 души, които работят в сектора. Един от основните аспекти е така нареченото задължително плануване на добивите в горските ловни стопанства. По думите му както има плануване за добивите на дървесината, така има и задължително десетгодишно плануване на добивите на диворастящи гъби, в това число и трюфели, което е неприложимо в реалните условия, съобщава БТА.

Всеки знае, че гъбите са тясно свързани с климатичните особености не само в годините, но и в месеците и седмиците преди времето за добив, самите експерти признават, че няма научен метод за такова плануване, същевременно ако няма плануван добив, нямаме право да извършват стопанска дейност, посочи Сидеров. “Изпадаме в парадокс- плащаме за работа в стопанство с плануван добив, но в него поради климатични особености няма гъби, а в съседни стопанство без плануван добив има обилни находища, които ние нямаме право да събираме и те изгниват”, допълни той.

След разговори в края на миналата година с министъра на финансите Асен Василев за промяна в методиката на облагане на работещите в сектора се е стигнало до решение разрешителното за месечен добив да бъде едно и да важи за всички държавни и общински гори в България. Това е едно добро решение, защото досега трябваше да плащаме поотделно за всяко едно държавно или общинско стопанство, което беше товар за нас, каза Сидеров. Той подчерта, че ако Министерството на земеделието и храните не издаде заповед за прилагане на това решение, браншът остава блокиран, защото нито една брънка от сектора няма да може да работи регламентирано. “Браншът е спънат от неиздаването на въпросната заповед”, подчерта той. Според Юлиян Колев, представител на Българската асоциация “Горски гъби”, очакванията са през март в горите да има добри находища, затова спешно трябва да се решат проблемите.

Представителите на бранша очакват среща с ръководството на земеделското министерство и настояват за бързо прилагане на закона.

Според Иван Калоянов България е един от лидерите по изнасянето на летен диворастящ трюфел, затова трябва да има контрол върху находищата, които са на територията на цялата страна в различните видове гори. Почти 99 процента от добива на диворастящи гъби у нас е за износ. При добри години добивът годишно възлиза на 440 тона трюфели и близо 1000 тона диворастящи гъби. Около 30 000 са ловците на трюфели у нас, над 600 000 са събирачите на диворастящи гъби. За голяма част от хората това е основен поминък, особено в районите с висока безработица, посочиха от бранша и изразиха надежда исканията им да бъдат чути, за да функционира секторът нормално.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА