Липсата на субсидии прави производителите на киви некокурентоспособни

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Липсата на субсидии прави производителите на киви некокурентоспособни. Заради липсата на възможност да кандидатстват за европейско финансиране и да получават финансови помощи по кризисните програми на министерството на земеделието, в района на Петрич масово се отказват от производство на киви, останал е само един голям производител, съобщава БНТ. Кивито е плод, който се отглежда на малко места в България.

От 1500 декара засадени с киви преди 20-ина години, в момента в Петрич този плод се отглеждат едва на 40-50 декара. Причината е, че у нас отглеждането на актинидия, както се нарича растението, не се субсидира по европейските програми, за разлика от други държави-членки на ЕС, където производителите получават субсидии.

Липсата на финансиране се отразява зле при производството на киви, тъй като вдига изключително много цената на плода. И за да покрие направените инвестиции, производителят е принуден да продава скъпо. Внасяните основно от Гърция плодове обаче са на далеч по-ниска цена, и все по-малко потребителите купуват българско киви, разказаха ни днес производители.

Те обсъдиха проблема с министъра на земеделието, храните и горите Десислава Танева в Петрич. Димитър Главчев е единственият останал голям производител на киви в района на Петрич. Грижи се за около 20 декара с насаждения.

“Никакви субсидии не получавам освен директните плащания за площ. Не получавам нито за количество, нито за качество, нито пък сега за COVID -19. Просто всичко си плащам сам. За това и си имам собствен водоизточник, трафопост”, оплаква се Димитър Главчев.

Основната причина, поради която кивито не попада в списъците на насажденията за отглеждането, на които може да се кандидатства за европейско подпомагане, е че този плод не е сред традиционните за страната ни.

На среща със земеделски производители от Петрич, министър Танева обсъди и възможностите за получаване на по-високи доходи в сектора. Беше подчертано, че за тази цел е необходимо създаване на организация на производителите в района с достатъчно на брой членове, за да се защити доходът им.

 

ЕТИКЕТИ:
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА