Лек спад в цената на млякото в ЕС през февруари

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Очакват се все още стабилни цени през април, но кризата с коронавируса поставя редица въпроси

Цените на суровото мляко в ЕС леко паднаха през февруари 2020 г. Водещите европейски мандри плащаха на своите производители средно 34,23 евроцента нето/кг сурово мляко. Това представлява спад с 0,09 евроцента в сравнение с предходния месец, както и леко увеличение с 0,3% в сравнение с предходната година. Това става ясно от последния анализ на цените от холандската асоциация на земеделските производители LTO.

Организацията изчислява средномесечната стойност на млякото с масленост 4,2% и 3,4% белтъчини, като събира данни от 16 водещи млекопреработватели в Северна и Централна Европа

Както е известно, LTO средната стойност се изчислява месечно въз основа на плащанията, извършени от 16 водещи на пазара млекопреработватели в Северна и Централна Европа за стандартно мляко с 4,2% мазнини и 3,4% протеин. Средомесечната цена се основава на годишно производство от 1 милион кг.

Половината от мандрите, включени в анализа на LTO, не са направили промени в цените през февруари 2020 г. При ирландската млечна компания Kerry увеличението е само с 1 евроцент, при холандската FrieslandCampina увеличението е с 0,7 евроцента и при френския преработвател Sodial ръстът е с 0,4 евроцента. Това се компенсира от намалението между 0,5 и 1 евроцент в белгийската Milcobel, ирландските Dairygold и Glanbia и британската SaputoDairy.

Според LTO в момента се очертават стабилни тенденции при изкупните цени през март и април 2020 г. Датският млечен гигант Arla отчете увеличение с 1 % през март и непроменено плащане през април. Германският лидер на пазара DMK повиши цената на млякото с 0,5 евроцента през март. От друга страна, преработвателите FrieslandCampina (Холандия), Savencia и Lactalis (двете Франция) и SaputoDairy регистрираха умерено намаление на цените между 0,2 и 0,6 евроцента.

Цените на производителите в ЕС са склонни да падат през пролетта, следвайки сезонната тенденция, като най-ниски са през май, когато е пикът на доставката на мляко. Тогава кривата на цените обикновено се движи във възходящ порядък до есента.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА