Тези тенденции ще влияят на международния пазар за млечни продукти до 2026 г.

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

За периода 2021-2026 г. световният пазар на сирена се очаква да има ръст около 7% годишно достигайки 105 млрд. US$. Основни двигатели на растежа ще бъдат: разрастването на веригите за бързо хранене; нарастването на до ходите и промяната във вкусовете на големи пазари като Китай и Индия; развитието на модерната търговия и съоръжения за съхранение на продукция; модерният маркетинг. Това се казва във февруарския бюлетин на Центъра за икономически изследвания в селското стопанство (CAPA).

Средната цена на суровото мляко в ЕС-27 през януари остава стабилна, макар да се отчита лек спад с под 1% на месечна база, като за ЕС-13 цената е 0,69 лв/кг. Повишението на цените на фуражите се очаква в следващите месеци да поддържа цените над средните за последните 5 години, което ще се ускори при подобряване състоянието на потреблението в ЕС, с облекчаване заплахата от КОВИД-19 и напредване на ваксинацията.

През декември изкупено томляко нараства с 0,2% (26 000 т.). Производството нараства в Италия, (3,5%; 35 000 т.), Ирландия (4,6%, 11000 т.) и Полша (1,2%, 12 000 т.). За цялата 2020 изкупеното мляко в ЕС нараства с 1,7%.

Цената на суровото мляко на Спот пазара Лоди в Италия през февруари е около 0,37 евро/л, като цените на свободните количества мляко в ЕС ще зависят от тенденциите в потреблението в ЕС и експортните позиции в близките месеци.

През годината има ръст на производство то на краве мляко при основни страни износителки. За САЩ с 2,1% увеличение в сравнение с предходната година, за Австралия и Нова Зеландия с 0,8%. USDA продължава да повишава прогнозата за цените на всички видове млечни продукти през 2021 г.

Китай остава най-големият вносител на млечни продукти. През 2020 вносът нараства за суроватката с 38%, за масло то и млечните мазнини с 35%, за сирената с 13%. Има намаление при сухото и пълномасленото  обезмаслени млека с -2% и -4%. Според експерти консумацията на млечни продукти в домакинствата по време на пандемията във Великобритания се е увеличила и е налице предпазлив оптимизъм за бъдещето на пазара. Ръстът е обусловен от увеличените покупки на хранителни стоки с 10%. Консумацията на сирена е нараснала с 15,7%. Продажбите на кисели млека нарастват с 4,7%, а на масла на 16%.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА