Кои подправки ще ви сгреят в студа

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
6 Минути

Сложете на масата джинджифил, карамфил, канела

Отдавна не е тайна, че подправките са нужни не само, за да подобрите вкуса на блюдата, но и разбира се, за да наситите организма си с полезни вещества и да си осигурите здраве. Освен това, едни подправки и билки могат през зимата да ви помогнат да се стоплите, а други – да донесат чувство за прохлада в горещините. Днес ще ви разкажем за тези треви и билки, които ще ви помогнат да усетите уюта на зимата. Със сгряващ ефект са надарени тези аромати, които подобряват храносмилането и способстват бързото разграждане на храната, разпадането й на протеини и въглехидрати, изработването на глюкоза, която и снабдява тялото с енергия и топлина.

Сред тези подправки е джинджифилът. Той е универсален и полезен. През зимата той затопля, а през лятото е отлично допълнение към охлаждащите напитки. Въпросът е в това, че освен полезното си действие, джинджифилът помага на работата на щитовидната жлеза, която отговаря за терморегулацията на организма. Освен затоплящият ефект през зимата, джинджифилът е полезен като профилактично средство срещу авитаминоза, както и за тонизиране.

Черният пипер, както и неговите разновидности – бял, червен и зелен, има също сгряващо действие. Той раздвижва кръвта и подобрява кръвообращението, поддържа имунитета, убива бактериите и помага да се концентрирате на работа. Само щипка от кайенския пипер, който е лют, може да измени вкусовия букет на блюдата, като го направи огнен. Основният активен компонент – капсаицинът, оказва вълшебен ефект на съдовете в организма. Те се разширяват, когато са свити и обратното, свиват се, когато са разширени. Затова кайенският пипер е полезен и в топлите дни.

 

Карамфил и канела не са само за кухнята

Болшинството хора използват карамфила само за консервирне и това е много жалко. Тази подправка не само създава неповторима атмосфера на уютен зимен празник, но има и антисептично действие. През зимата е добре да добавите карамфил в чашата си с чай, тъй като изсушените пъпки на цветето са богати на витамини от група В, аскорбинова киселина, макро- и микроелементи и етерични масла. Съчетанието на всички тези вещества дарява карамфила с много лечебни свойства, които подобряват работата на стомашно-чревния тракт, защитават от простуди и имат добър сгряващ ефект в студеното време.

Канелата пък се смята за кралица на затоплящите подправки. Без нея са немислими зимните коктейли, а глювайнът с пръчка канела е символ на зимните празници. Канелата подобрява циркулацията на кръвта, оказва антиоксидантно действие, стимулира работата на мозъка, бори се с депресията. Тя се съчетава отлично с алкохол, прекрасна е за десерти, но може да се използва и за месни блюда.

Индийското орехче за силен градус 

Когато става дума за индийското орехче, то трябва да знаете, че колкото по-силно е затоплено блюдото или напитката, толкова повече аромат отделя то. Неговата миризма се повишава с температурата. Затова домакините с радост добавят подправката в печива, горещи коктейли, кафе или какао. Ароматът подобрява храносмилането, повишава настроението.

 

Анасонът не е за всеки

В малко количество анасонът, добавен в десертите, към шоколадовите блюда или в горещите коктейли, сгрява и подобрява храносмилането. Ако сложите повече, то подправката ще окаже тонизиращ ефект. Ароматът на анасона обаче не се харесва на всеки човек. И трябва да имате предвид, че този аромат практически може да припокрие всички други нежни и фини миризми.

 

Горчицата помага на обмяната

Горчицата помага да се усвои мазната храна, което е незаменимо свойство през зимата, тъй като не се препоръчва да се откажете от хранителните супи и месото. Горчицата способства храносмилането, има антиоксидантно и противовъзпалително действие. Витамин В1, съдържащ се в зърната горчица, е важен за правилната обмяна на въглехидратите и така тази подправка сгрява.

 

 

Кардамонът съдържа до 8% етерични масла

Кардамонът принадлежи към джинджифиловото семейство и не е удивително, че той, както и близкият му роднина, освен в кулинарията се използва и за медицински цели. Семената на кардамона съдържат до 8% етерично масло с много сложен състав. Именно това съчетание придава на подправката едновременно лют и сладникав вкус, а като бонус е и сгряващото действие, което оказва върху целия организъм.

 

Кимионът има много витамин С

Кимион кимионът има силен аромат с лека орехова нотка на вкус. Тази задължителна подправка за далекоизточния пилаф може да свърши работа и в нашите условия. За кимиона е характерно високото съдържание на витамин С, което помага на хората да се предпазят от простудни заболявания и кашлица. Подправката също така влияе благотворно на храносмилането и подобрява апетита. Освен лечебните свойства, кимионът оказва силен сгряващ ефект, затова подправката задължително трябва да се включи в “горещите” смеси, като къри и гарам масала.

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА