Чаят от джинджифил намалява риска от белодробни инфекции

Лилия Александрова
Лилия Александрова
6 Минути

Коронавирусът се разпространява главно чрез капчици

Промивките за уста с антивирусен ефект са важни в усилията да намалим броя на вирусите, причиняващи белодробни инфекции. Доказани домашни средства като гаргара и пиене на горещ чай с джинджифил, които използваме за борба с ранните симптоми на грип, могат да бъдат полезни. Какъв е механизмът за това, обяснява проф. Виола Фогел в статия, публикувана от Технически университет Цюрих, на която обръщат внимание и от Посолството на Австрия в България.

Един поглед към биологията показва, че освен хигиена на ръцете, имаме други възможности да намалим риска от сериозна инфекция с коронавирус. Всички знаем, колко е важно да поддържаме добра хигиена на ръцете и разстояние, когато искаме да защитим себе си и другите от заразяване с новия вирус. Това са целенасочени мерки за овладяване на епидемията, следователно облекчаване на нашата система на здравеопазване така, че да има достатъчно капацитет за лечение за най-уязвимите хора в нашето общество.

Имаме обаче и други мерки, които облекчават хода на заболяването. Съзнателната грижа за гърлото и всичко, което подкрепя силите за самопречистване на дихателните пътища, също може да повлияе  благоприятно. Този аспект ще става все по-важен през следващите няколко седмици. Тъй като колкото повече вирусът се разпространява, толкова по-малко можем да избегнем контакт с него и по-важното ще бъде, колкото се може по-малко от частиците на вируса да влязат в белите дробове и да предизвикат там възпалителни реакции.

Нашето тяло по принцип се бори с вируси не само със специфични антитела, но и използва цял набор от други защитни механизми, които са неспецифични и следователно имат ефект върху нов патоген още от първия контакт с него. Един поглед към биологията помага да се използват и подкрепят собствените механизми на тялото: Какво се случва по време на пътуването на коронавирус през нашето тяло, преди да засегне клетките ни? И как вирусът попада в белите дробове?

Пречистване на дихателните пътища

Според сегашното научно познание, коронавирусът се разпространява главно чрез капчици. Това се случва, когато заразен човек издиша вируси, заобиколени от малки водни капчици и друг човек наблизо ги вдиша отново. Тези капчици или се придържат към лигавиците на носа, гърлото или към стените на трахеята и бронхите.

За да се размножи вирусът, той трябва да зарази клетка на лигавицата. Тази стъпка отнема време. Вирусът умножава генетичната си информация, произвежда голямо количество нови вирусни частици и разрушава клетката гостоприемник, която освобождава вирусните частици. По този начин вирусът може да се разпространи през няколко цикъла на размножаване в дихателните пътища дълбоко до последните разклонения на белите дробове.

Дихателните пътища обаче имат изключително ефективни механизми за самопочистване: стените им се състоят от клетки с миниатюрни реснички (ресничест епител), върху които лежи тънък слой слуз на многобройните слузни жлези. Ресниците придвижват напред към носа и гърлото прашинките, обвити от жлезистата слуз. Тези ресници се движат синхронно в кръг и по този начин бавно транспортират слузта, като на поточна лента. Отложените в слузта частици се отстраняват от дихателните пътища. Тази задвижвана от клетките поточна лента обаче започва да „засича“, когато слузта стане твърде гъста или слоят слуз стане твърде дебел.

И накрая, последният неспецифичен защитен фронт срещу вируси в белите дробове са разположените в алвеолите фагоцити на имунната система. Тяхната задача е да поддържат дробовете чисти. Фагоцитите не правят разлика между патогени и вредни вещества от околната среда. Капацитетът им обаче е ограничен. Колкото повече време им трябва да премахнат фини прахови и други частици от алвеолите, толкова по-ограничена е ефективността им за противодействие на вируса.

С допълнителни мерки да се намали броят на вирусите

Важно е да осъзнаем, че първия път, когато вдишаме частица от вируса, не непременно се заразяваме. Вероятността от инфекция нараства с броя на вирусите – следователно дозата на вирусите е от решаващо значение. Дишането през носа например вече намалява броя на вирусите, които влизат в устата и гърлото. Докато вирусите са в гърлото ни, техният брой може да бъде намален с разнообразни промивки за уста с антивирусен ефект.

За да се задържи слоят слуз на дихателните ни пътища втечнен и по този начин да можем ефективно да използваме поточната лента за почистване, е полезно редовното вдишване на водна пара (инхалиране). Също така, за да се даде възможност на фагоцитите в алвеолите да се преборят с вирусите възможно най-ефективно, необходимо е да се избегне излагането на други замърсители от околната среда, като например фините прахови частици, както и да се въздържаме от тютюнопушене.

На всички нива, от носа до гърлото, през бронхите до дълбоко в белите дробове, броят на вирусите може да бъде намален чрез малки допълнителни мерки. Именно броят вируси е от решаващо значение, дали ще има или не белодробна инфекция, според проф. Виола Фогел.

Ние не сме безпомощно изложени на коронавируса. Всеки от нас може да даде своя принос за неразпространението на вируса.

 

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА