Кметът на Старозагорски бани: Вярваме в собствените си сили

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

 

В Старозагорски бани няма регистрирана безработица. През последните години селото се разраства на територия и местните хора не само не си тръгват, а остават и участват в развитието на мястото като модерен курорт.

Село Старозагорски бани е курорт със специална енергия. Жизнената му сила сякаш идва от минералните извори, заради които селището е посещавано целогодишно от здрави и болни хора. Въздухът е чист, а красивата природа създава условя за отдих. По време на разходка из улиците на селото може да се видят както новопостроени ваканционни къщи, така и бригади работници, които строят или ремонтират.

„Близо 5 000 туристи посещават селището всяка година. Легловата база е с 1 000 места, но само половината се ползват целогодишно. Останалата част са къщи за гости и малки хотели, които се ремонтират. Има също така собственици, които очакват да се появят нови възможности за развитие. Целогодишно по-натоварени са големите хотели.“, обясни за „Агрозона“ кметът инж. Станчо Станев.

Всички приходи от туризъм отиват в хазната на Община Стара Загора, а към селото се връщат средства за карти и пътеводители, разказва инж. Станчо Станев. Обяснява още, че има шанс от следващия програмен период да бъдат променени критериите за броя жители в населените места така, че и община Стара Загора да кандидатства за евросредства. Тогава селото ще има повече шансове да получи финансиране за развитие. Като цяло обаче кметът разчита на собствени сили: „Трябва да вярваме в себе си, а не да чакаме нещо да ни дойде от ЕС или от другаде. Да запретнем ръкави и да си вършим нашата работа!”, категоричен е той.

Вече 10 години селището чака одобрението на Общинския съвет за своя подробен устройствен план. „Очакваме през 2020 г. този план да бъде приет, защото ще даде тласък за развитие на цялото селище.“, посочва инж. Станчо Станев и допълва: „След приемането на подробен устройствен план ще има възможност за закупуване на парцели в местността „Дъбова гора“ около езерото. Идеята е да има няколко хотела, а гостите да останат близо до природата. Ще има територии, в които ще се допусне само ниско строителство.“

Общината също така работи по проект за реновиране на минералната баня в централния парк. Ако администрацията успее да защити този проект, банята ще се превърне в модерен център за рехабилитация и лечение, по думите на инж. Станев. Проектът включва и облагородяването на праисторическа селищна могила с музейна експозиция.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА