Китайският пазар е на един клик разстояние

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

През май ще се проведе мащабно изложение за чай в китайския град Ханджоу. Български производители на чай могат да участват, като се свържат с Центъра за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа (ЦНСССКЦИЕ). Това каза Васил Гелев, директор на центъра по време на среща на тема „Нови регулации на китайския пазар в областта на селското стопанство. Електронна търговия във формат 16+1“.

Събитието беше насочено към представители на браншови организации в областта на селското стопанство и хранително-вкусовата промишленост, търговски съветници и представители на посолствата на страните от Централна и Източна Европа, представители на смесените търговски палати в България.

През юни по инициатива на Центъра ще се проведе също изложение за храни и напитки от държави от Централна и Източна Европа. За него също може да се изпращат мостри.

По време на събитието бяха представени проектите „Демонстрационна зона на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа“ в България“ и „16+1 Логистичен хъб и Павилион за електронна търговия със селскостопански и други продукти” в България. Демонстрирана беше и работата на електронната платформа за консолидиране на селскостопански и други производители от Китай и ЦИЕ.

С въвеждането на нови търговски регулации в Китай от 1 януари 2019 г., българските производители имат възможност да реализират земеделски продукти и храни за краен производител на тамошния пазар дори без наличието на подписан двустранен протокол между държавите.

Китайският пазар е на един клик разстояние, посочи Васил Гелев, като обясни, че търговията в интернет дава възможности за разширяване на партньорствата между бизнеса в България и Китай. „Нашата цел и основна мисия е да улесним бизнеса.“, отбеляза Васил Гелев и допълни, че ЦНСССКЦИЕ извършва услуги свързани с логистиката, застраховките, финансовите услуги, изготвянето на митнически декларации, осъществяването на митническа инспекции, опаковането и етикетирането.

Опитът в сътрудничеството в областта на аграрната наука представи доц. д-р Светла Янчева, зам.-ректор по международната дейност на Аграрния университет в Пловдив. Над 20 инициативи предстои да се осъществят в идните 2 години между Аграрния университет и китайски научни институти, посочи тя.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА