Китай започва кампания за повишаване позитивната нагласа на обществото към биотехнологиите в хранителната индустрия

Златко Златков
Златко Златков
2 Минути

Правителството на Китай започна кампания за повишаване на обществената осведоменост за генно модифицираните организми, в опит да повиши позитивната нагласа на населението към употребата на биотехнологии в производството на храни, съобщава Agra Europe.

Министерство на земеделието в страната обяви, че ще се опита да „образова“ населението относно генно модифицираните култури, като предоставя повече информация за тях по телевизията, вестниците и интернет.

В официално изявление министерството обяви, че планира да създаде „атмосфера, която да е полезна за здравословното развитие на индустрията за генетично модифицирани култури“. Пекин отдавна е изразил позицията си в полза на ГМО и изглежда иска да подобри като цяло негативната нагласа на обществеността относно ГМО.

В момента Китай внася милиони тонове генно модифицирана соя годишно, като 60% от нея се използва за фуражи, а останалата – за производството на масло. Отглеждането на генно модифицирани култури обаче не е позволено в страната, но правителството желае да промени това при положение, че внася около 65% от световния внос на соя, по-голямата част от който е ГМО.

Китайският президент Кси Джинпинг наскоро призова индустрията да бъде смела в конкуренцията с чуждестранни призводители.

През ноември 2013 г. Китай отхвърли вноса на царевица от САЩ заради наличието на неодобрено генно модифицирано съдържание и така спря търговията със САЩ. В последствие компанията Cargill съди Syngenta за нанесени щети.

Според изследване на американската Национална асоциация по фуражите загубите възлизат на 2.9 млрд. щ.д. заради несигурната инвестиционна среда в Китай. Група американски сенатори също писаха до администрацията на президента Обама с призив да предприеме нещо така, че да промени позицията на Китай.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА