Китай започва кампания за повишаване позитивната нагласа на обществото към биотехнологиите в хранителната индустрия

Златко Златков
Златко Златков
2 Минути

Правителството на Китай започна кампания за повишаване на обществената осведоменост за генно модифицираните организми, в опит да повиши позитивната нагласа на населението към употребата на биотехнологии в производството на храни, съобщава Agra Europe.

Министерство на земеделието в страната обяви, че ще се опита да „образова“ населението относно генно модифицираните култури, като предоставя повече информация за тях по телевизията, вестниците и интернет.

В официално изявление министерството обяви, че планира да създаде „атмосфера, която да е полезна за здравословното развитие на индустрията за генетично модифицирани култури“. Пекин отдавна е изразил позицията си в полза на ГМО и изглежда иска да подобри като цяло негативната нагласа на обществеността относно ГМО.

В момента Китай внася милиони тонове генно модифицирана соя годишно, като 60% от нея се използва за фуражи, а останалата – за производството на масло. Отглеждането на генно модифицирани култури обаче не е позволено в страната, но правителството желае да промени това при положение, че внася около 65% от световния внос на соя, по-голямата част от който е ГМО.

Китайският президент Кси Джинпинг наскоро призова индустрията да бъде смела в конкуренцията с чуждестранни призводители.

През ноември 2013 г. Китай отхвърли вноса на царевица от САЩ заради наличието на неодобрено генно модифицирано съдържание и така спря търговията със САЩ. В последствие компанията Cargill съди Syngenta за нанесени щети.

Според изследване на американската Национална асоциация по фуражите загубите възлизат на 2.9 млрд. щ.д. заради несигурната инвестиционна среда в Китай. Група американски сенатори също писаха до администрацията на президента Обама с призив да предприеме нещо така, че да промени позицията на Китай.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама