Какво ще ядат хората в бъдеще

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
2 Минути

Можем само да предположим какви тенденции в храненето очакват човечеството. Всекидневно се променят предпочитанията, социалните и икономическите условия и екологията. Всичко това ще се отрази на продуктите, техниките за готвене и крайните ястия.

Минимум свинско месо

 

БАБХ, проверки, Agrozona.bg

Експертите смятат, че нивото на консумация на свинско месо ще намалее още повече. Това се определя както от религиозни причини, така и от принципите на здравословното хранене. Броят на мюсюлманите на планетата нараства по-бързо от представителите на други религии. Мюсюлманите имат най-високата раждаемост и те активно емигрират в немюсюлмански страни. Освен това модата на здравословното хранене, която не включва консумацията на твърде мазно месо, също води до намаляване консумацията на свинско месо.

Зеленчуци от пустинята

Вегетарианството става все по-широко разпространено. Всяка година този начин на хранене придобива все повече фенове. Така че нивото на консумация на зеленчуци и зърнени култури в бъдеще ще се увеличи значително. Селскостопанските територии вече не са достатъчни и учените работят за създаване на нови технологии за отглеждане, например, оранжерии в пустинята.

Генетиката активно разработва нови сортове растения, които са устойчиви на промени във вредната фитофлора. Генните изменения засягат и лечебните свойства: Професор Кати Мартин от Норич е разработиля нов сорт домати с високо ниво на пигмента антоцианин, който предпазва от някои видове рак, сърдечно-съдови заболявания и деменция.

Месо от епруветка

Учените прогнозират, че консумацията на месо ще се удвои до 2050 година. 70% от земеделските площи вече са заделени за отглеждане на животни, но това не е достатъчно. Това не само ще доведе до по-високи цени, но и заради вредата от животновъдството за околната среда, ще трябва да се намерят алтернативни начини за извличане на животински протеин и месото да се отглежда изкуствено.

Супа от скакалци

Друг източник на протеини са насекомите. Учените виждат голям потенциал именно в ентомофагията (ядене на насекоми). Отглеждането на насекоми е проста работа – те не са топлокръвни, консумират няколко пъти по-малко храна от животните, оставят по-малко парникови газове.

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА