Черни петна по доматите – какво ни разкриват

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
8 Минути

Как да действате, има ли някаква зараза

Петната по доматите са сигнал на растението за някакъв проблем. Какъв е той, зависи от петната. Когато засаждате разсадите на доматите в градината най-често се получават светли петна по листата на растенията, които обикновено минават след няколко дни. Това не е страшно и опасно, просто стръковете реагират по този начин на излишъка слънчева светлина, която са получили на новото място. Ако петната обаче не преминават, то тогава трябва да търсите причината другаде.

Светли ли са

Ако на листата на доматите има светли – жълти или бели, петна, то вероятно става въпрос на бели петна или септориоза. Петната се разпространяват от долу нагоре, като в края на петната има кафява ивица. С времето може да се разпространят и да обхванат целия лист, който в последствие потъмнява и изсъхва.

За премахването на болестта голямо значение има профилактиката и спазване на сеитбооборота. Поразените растения трябва да се унищожат, а почвата да се дезинфекцира и прекопае. За профилактика се използва 1% бордолезов разтвор.

Светли петна могат да сочат и за заболяване от мозайка. По листата на доматите се появяват светложълти и жълти петна, които наподобяват мозайка. По-ясни са листата на младите екземпляри. Лечението на болестта става чрез обеззаразяване на семената, а при поява на болестта трябва да се третира с 10% разтвор на суроватка.

Тютюневата мозайка също може да причини светли петна по доматените листа. Разпространители на вируса обикновено са белокрилките, които пренасят заразата на закрито и открито. Симптомите на болестта включват къдравост на върха на храста, а по повърхността на листата се появяват светли петна, които постепенно обхващат цялата петура.

Болните растения трябва да се унищожат, а почвата трябва да се обеззарази. Здравите растения трябва предохранително да се обработят с 1% бордолезов разтвор.

Кафяви петна – болестта започва да се развива от долу нагоре, като на върха се появяват жълти петна. По-късно те потъмняват и обхващат целия храст. От долната страна на листата се забелязва светлосив налеп, който променя по-късно цвета си. Петурите засъхват свити. За лечение на болестта се използват фунгициди.

Кафявите петна

По растенията, плодовете и листата на доматите могат да се появят кафяви или ръждиви петна. Най-честата причина за тяхната поява е фитофтората. Обикновено засегната е долната страна на петурите. След това те могат да потъмнеят и да засъхнат, като болестта се разпространява по целия храст и плодовете започват да окапват.

За лечение на това заболяване можете да използвате чесън. Наситнете в 1 чаша обелени скилидки и ги залейте в 10 л топла вода. Добавете и 1 г калиев перманганат. Обработките на доматените растения се провеждат преди цъфтежа, като за всеки квадрат площ се използва по 500 мл течност.

Кафяви петна – на долната страна на листата, дръжките и стеблата се образуват петна със светъл цвят, които след това потъмняват и покафеняват. Подобни листа се появяват и отгоре на петурите. В крайна сметка растенията умират.

Срещу болестта се прилагат фунгициди или се използва чеснова настойка. Тя се приготвя от 40 г наситнен чесън на 10 литра вода.

Сиво-кафеникави петна се появяват по долната част на листата в последствие на заболяване на доматите от сухи петна. Заразата обхваща всички части на растението. За преодоляване й трябва да обработвате с фунгициди, да дезинфекцирате и да обеззаразявате семената. Важно е и насажденията да не са сгъстени.

Сиво гниене – при заболяването се появяват кафеникави петна, които засягат цялото растение от корените до плодовете. Постепенно петната се сливат, като отгоре им се появяват светъл налеп, който представлява спороношението на гъбата-причинител.

Борбата със сивото гниене изисква приложение на фунгициди или 1% бордолезов разтвор.

Фузарийното гниене също може да предизвика появата на кафяви петна по листата на доматите. Те имат леко червеникав оттенък и от листата могат да се прехвърлят по цялото растение. Екземплярът започва да увяхва.

За да спасите цялото насаждение, трябва да премахнете болните растения и да ги унищожите. Почвата се дезинфекцира. Профилактично трябва да третирате семената с фунгициди преди засаждане.

Антракнозата може да предизвика кафеникави петна, които постепенно потъмняват, растенията завяхват, а появилите се плодовете могат да изгният.

За прогонване на заболяването трябва да използвате съдържащи сяра препарати или да опръсквате с 1% бордолезов разтвор или с меден оксихлорид – 40 г на 10 литра вода.

 

Черни петна по доматите

Черни петна по доматите и по-конкретно листата на растенията може да бъдат предизвикани от болестта черни бактериални петна. Първоначално те приличат на малки кафеникаво-зелени точки, които постепенно се увеличават и потъмняват. Те преминават и по другите части на растенията. Характерното за тях е, че не се сливат, а растението остава покрито от ситна мрежа от петънца.

Мерките за борба с черните бактериални петна включват обеззаразяване на семената и разсадите, както и опръскване на поразените растения са бордолезов разтвор в концентрация 1%.

Сухо стъблено гниене – тази болест бива наричана и по друг начин – фомоза от името на причинителя на заболяването. Характерно за заболяването е, че петурите на доматите са покриват с тъмнокафеникави до черни петна, които не са с голям размер. Заразяването става от старите към младите листа. Постепенно болестта обхваща и стеблата и плодовете на растенията, засадени в лехите. За преодоляване на щетите, които може да нанесе сухото стъблено гниене, е добре да опръсквате растенията с фунгицид или да прилагате 1% бордолезов разтвор. Засегнатите растения трябва да се унищожат, а почвата, където са настанени растенията, трябва да се дезинфекцира.

Виолетово обагряне

Обикновено появата на виолетови петна по листата на доматите се предизвиква от неинфекциозни болести, които са свързани с липса на даден елемент в хранителната смес, промени в температурите на околната среда и други. По същността си, тези промени не са опасни за растенията.

Как обаче се засягат растенията? Когато температурата на въздуха падне под 14 градуса, долните листа на доматите могат да придобият леко виолетов оттенък. Ако и след промяната на температурата в положителна посока, растенията не променят тургора си, то тогава трябва да подхраните с фосфор: за тази цел се приготвя разтвор от 1 литър гореща вода и 2 с.л. суперфосфат. Разтворът трябва да престои 10-12 часа и след това да се използва, като се допълни до 10 литра течност. За възрастните растения трябва да осигурите по 500 мл на всеки храст.

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА