Какви са условията за финансиране по мярка 6.3 – стартова помощ за развитие на малки стопанства

Лилия Александрова
Лилия Александрова
9 Минути

Условията за получаване на стартова помощ за развитието на малки стопанства са определени в мярка 6.3 от Работния вариант на Програма за развитие на селските райони 2014-2020 г. (януари 2015 г.). В документа се казва, че броят на малките стопанства, съгласно националната дефиниция, към които е насочена Тематичната подпрограма, е 85 770, което е 23,2% от всички стопанства в България. Почти всички малки стопанства развиват дейност като физически лица или еднолични търговци, като има само 520 стопанства, които са юридически лица. От всички малки стопанства, 69,3% са с размер до 3 999 евро, а останалите 30,7% имат размер от   4 000 до 7 999 евро.

Помощта предоставяна на малките стопанства е насочена към осигуряване на тяхното устойчиво развитие и растеж. По мярката се подпомагат всички дейности, които могат да гарантират това развитие, които са включени в бизнес плана. Това включва инвестиции в малкото стопанство, свързани с неговото развитие и модернизация, а също и текущи разходи необходими за изпълнението на бизнес плана.

Дейностите по подмярката ще допринесат за удовлетворяване на идентифицираните в стратегията потребностите на малките земеделски стопанства относно: повишаване на жизнеспособността им; подобряване на опазването на околната среда и борбата с климатичните промени и ускоряване на тяхната модернизацията и технологичното обновление;

Помощта се оказва като фиксирана сума, която може да се изразходва за инвестиции и текущи разходи, необходими за постигане на целите, определени в бизнес-плана.

Бенефициенти

Земеделски производители, отговарящи на условията, изброени в раздел 4.1 на Тематичната подпрограма за малките стопанства. Не се подпомагат бенeфиценти одобрени по мярка 112 Създаване на млади фермери от ПРСР 2007-2013 г. Не са допустими бенефициенти, които са били одобрени през последните пет години по мярка 141 Подпомагане на полупазарни стопанства в процес на преструктуриране от ПРСР 2007-2013 г.

Допустими разходи

Помощта, която се предоставя по тази подмярка е в размер на 15 000 евро и представлява плащане на два транша. Първо плащане в размер на 10 000 евро след одобрението на заявлението за подпомагане. Второ плащане в размер на 5 000 евро след проверка на изпълнението на бизнес плана.

Условия за допустимост

Кандидатите трябва да отговарят на изискванията за допустимост, описани в Раздел 4.1 на Тематичната подпрограма за малки стопанства

Кандидатите трябва да са получили минимум 33 % от общия доход за преходната година от земеделски дейности.

Кандидатите трябва да представят бизнес план, който да показва първоначално състояние на земеделското стопанство и сведения за дейностите (включително дейностите, свързани с екологичната устойчивост и ресурсната ефективност), които биха спомогнали за постигане на икономическа жизнеспособност, например инвестиции, обучение, сътрудничество.

Приоритет ще бъде даден на проекти на земеделски производители, които:

  • към момента на подаване на заявлението за подпомагане имат регистрирани животновъдни обекти и отглеждат едри и дребни преживни животни, свине, зайци, птици и пчели;
  • производства им са  в секторите плодове, зеленчуци, както и за етерично-маслени култури;
  • земеделското стопанство е разположено в планински район съгласно наредбата за определяне на критериите за необлагодетелстваните райони и териториалния им обхват (приета с ПМС №30 ОТ 15.02.2008 г.; ДВ, бр. 20 от 2008 г.);
  • на земеделски производители, чиито стопанства са преминали към биологично производство на земеделски продукти и храни по смисъла на Регламент на Съвета (ЕО) № 834/2007 от 28 юни 2007 относно биологичното производство и етикетирането на биологични продукти и за отмяна на Регламент (ЕИО) 2092/91 и/или са одобрени ползватели на помощ по мярка 10 „Агроекологични плащания” от ПРСР

Помощта, която се предоставя по тази подмярка е в размер на 15 000 евро и представлява плащане на два транша. Първо плащане в размер на 10 000 евро след одобрението на заявлението за подпомагане. Второ плащане в размер на 5 000 евро след проверка на изпълнението на бизнес плана.

Дефиницията на малки стопанства според ПРСР е:

  • Икономически размер, измерен в стандартен производствен обем (СПО) [1]. от 2 000 до 7 999 евро и
  • Регистрация като земеделски производители съгласно Закона за подпомагане на земеделските производители.

[1]Стандартен производствен обем (СПО) означава стойността на продукцията, която отговаря на средната стойност за даден район за всеки един земеделски продукт

Икономическият размер на стопанството да е в границите между 2 000 и 7 999 СПО. Всяка земя, която се взима предвид при определяне на първоначалните минимални СПО да е с представен документ за собственост и/или договор за аренда/наем с минимален срок от 5 години;

Подпомагането се предоставя само при представянето на бизнес план. Изпълнението на бизнес плана трябва да започне в срок от девет месеца от датата на издаване на заповедта за одобрение.

Обобщение на изискванията за бизнес плана

Кандидатите трябва да представят бизнес план, който да показва първоначално състояние на земеделското стопанство и сведения за дейностите (включително дейностите, свързани с екологичната устойчивост и ресурсната ефективност), които биха спомогнали за постигане на икономическа жизнеспособност, например инвестиции, обучение, сътрудничество.

Бизнес планът трябва да включва най-малко следните елементи:

1. Характеристика на земеделското стопанство;

2. Стратегия, показваща как ще се развива стопанството за периода на подпомагане;

3.Описание на планираните инвестиции и дейности, необходими за развитието на земеделското стопанство.

4. Специфични резултати и цели, включително времева схема и задачи за периода на подпомагане ,които следва да са постигнати към датата на получаване на вторият транш от помощта.

Целите, които следва да бъдат постигнати като минимум са:

  • А.1.Увеличаване на обработваемата площ в земеделското стопанство  с минимум 20% спрямо датата на кандидатсване

и/или

  • А.2.Увеличаване на броя на отглежданите животни (поне един вид от тях) в земеделското стопанство  с минимум 20% спрямо датата на кандидатсване.

и/или

  • А.3. увеличаване на икономическия размер на стопанството с минимум 2000 евро измерен в Стандартен производствен обем;
  • Б. Достигане на съответствие със Стандартите на Общността по отношение на ветеринарните и фитосанитарните изисквания, хуманното отношение към животните, опазването на околната среда, хигиената, сигурността и безопасните условия на труд.

Освен горепосочените цели, бизнес планът трябва да включва и поне един специфичен за стопанството резултат, съгласно списък включен в наредбата за прилагане на подмярката.

5. Производствена програма

6. Обучения и консултации в т.ч.  поемане на ангажимент за започване и завършване на съответен курс на обучение/информационни дейности, предлагани по мярка 1, свързани с основни проблеми за опазване на околната среда в земеделския сектор до подаване на заявка за изплащане на втория транш от помощта (в случай, че кандидатът няма завършено средно и/или висше образование в областта на опазването на околната среда и/или той/тя не  са получили необходима консултация относно проблеми за опазване на околната среда по мярка 2, операция 2.1.2)

7.Финансов план за периода на изпълнение на бизнес плана

Елементите от бизнес плана, които показват повишаване на икономическото развитие на земеделското стопанства са изпълнение на елементи 4 (специфичи резултати и цели), 5 (производствена програма) и 6 (обучения и консултации) на бизнес плана.

Кандидатите по подмярка 6.3 могат да кандидатстват с интегриран проект и по мярка 4, подмерки 4.1.2, 4.2.2 и 4.4.2, и подмярка 6.4. При интегрирани проекти заявлението се проверява за съответствие с критериите за допустимост и подбор на двете мерки.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА