Основни заплахи в борбата с болести в житни култури
В предстоящите месеци от изключително значение е опазване на пшеничните посеви от болести по листната маса и класа.
Основните болести са фузариум по класа, кафява и жълта ръжда, септория и др.
Борбата е необходимо да се извежда при наличие на условия за развитие на болестта (ПИВ).
КАФЯВА И ЖЪЛТА РЪЖДА: Загубите от нея при пшеницата могат да достигнат до над 20-30%. Разпространява се чрез вятъра на хиляди километри, което прави заразата възможна дори и до преди това да не я е имало на съответните полета. Борбата се извежда при поява на лигулата на флаговия лист – 10% степен на нападение и 1-ви сори по предпоследния лист или при поява на ½ от класа – 10-20% степен на нападение; 1-ви сори в/у предпоследния лист и по време на цъфтеж – 30% степен на нападение; 1 –ви сори по флагов лист.
СЕПТОРИЯ ПО ЛИСТАТА И КЛАСА: силно вредоносна болест по пшеницата и житните култури. Може да редуцира добива до 50%.
ФУЗАРИУМ ПО КЛАСА – силно влошава качествата на продукцията, заразените семена са източник на токсини, токсични за хората и животните. Моментът на борба е строго специфичен и трябва да е точно по време на цъфтеж. При откриване на такива токсини в пшеницата продукцията може да не бъде реализирана на пазара. Праг на икономическа вредност (ПИВ) – при поява над 70% отн. възд. влажност във фаза цъфтеж. Особен риск представляват условия за заразяване с фузариум, когато по време на цъфтеж има регулярни превалявания. Това влошава както качеството, така и количеството зърно, което може да очакваме като добив. Един от най-добрите продукти срещу фузариум по класа е Солигор.
Солигор – надеждният фунгицид срещу фузариум по класа
– За борба срещу най-вредоносните болести в пшеница – ФУЗАРИУМ, ЖЪЛТА И КАФЯВА РЪЖДА, СЕПТОРИОЗА
- Трикомпонентен фунгицид с концентрирано съдържание на системни акативни съставки – триазоли.
- Комплексно решение (защита от листни болести и болести по класа), отлично покритие на листната маса при второ третиране.
- Доза 70-80 мл/дка решава проблемите с най-значимите гъбни болести в пшеница.
- Съдържанието на протиоконазол в Солигор го прави най-доброто решение за борба с фузариум по класа при третиране във фаза цъфтеж на пшеницата
- Протиоконазол – триазол с най-висока оценка при борба срещу фузариум по класа
Основни заплахи в борбата с неприятели в житни култури
През май и юни пшеницата е подложена на нападение от множество неприятели. Най-вредоносни са листните въшки, житна дървеница, житна пиявица и бръмбар житар.
Борбата е необходимо да се извежда при достигане на ПИВ (праг на икономическа вредност), като при силно нападение тези неприятели могат да нанесат сериозни поражения върху добивността и качеството на пшеницата.
ЖИТНА ДЪРВЕНИЦА – обследванията се правят в различни фази, най-важните от тях са фаза вретенене: ПИВ 1-1,5 бр./кв.м. и млечна зрялост като се обследват ларвите ПИВ над 2 бр./кв.м. при 30% ларви 3-та възраст. Всяка житна дървеница поврежда средно по 45 до 55 зърна, което причинява значителни щети върху добива.
За ЖИТНА ПИЯВИЦА се прави обследване срещу възрастно във фаза вретенене ПИВ 30-50 бр/кв.м. и фаза изкласяване – цъфтеж на ларви 15-20 % унищожена листна повърхност или 1 бр. на лист.
При зимната пшеница, когато от 12 до 25% от листната повърхност е унищожена, добивите се намаляват с 14%, а при плътност една ларва на едно растение – с 10 кг на декар.
ЛИСТНИ ВЪШКИ – прави се обледване на няколко пъти. Във фаза изкласяване и начало на млечна зрялост върху ларви и нимфи – над 30 въшки на клас и над 50 % нападнати растения.
ЖИТАР – обследването се прави във фаза цъфтеж – наливане на зърното ПИВ 3-5 бр./кв.м.
Следващо обследване е във фаза млечна – восъчна зрялост ПИВ 6-8 бр./кв.м. В години на по-масовото им намножаване загубите на добива достигат до 20-30%, а в отделни случаи – и до 50%.
Децис 100 – иновативен широкоспектърен инсектицид за борба срещу най-вредоносните неприятели в пшеница – ЖИТНА ДЪРВЕНИЦА, ЖИТНА ПИЯВИЦА, ЖИТАРИ И ЛИСТНИ ВЪШКИ
- Концентрирано активно вещество
- Нова формулация, даваща максимален ефект
- По-добро полепване и задържане върху растението
- По-малко логистични разходи при употреба
- Ефикасен срещу икономически най-важните неприятели в житни култури
- Освен директен инсектициден ефект, Децис 100 има и отблъскващ ефект и потиска храненето на насекомите
- Отлична смесимост със фунгициди на Байер
- Доза 6,3 – 7,5 мл/дка
СОЛИГОР и ДЕЦИС 100 ЕК – ЗАВЪРШЕНА ЗАЩИТА В ЖИТНИ
За повече информация посетете нашия сайт www.cropscience.bayer.bg или се свържете с нашите регионални
представители https://www.cropscience.bayer.bg/bg-BG/Consultation.aspx.