Как виждат партиите в Европарламента модерната ОСП след 2020 г.

Лилия Александрова
Лилия Александрова
5 Минути

 

Необходимостта от модернизиране на Общата селскостопанска политика за запазване на средствата за периода след 2020 г. се потвърждава в програмите на почти всички европейски политически партии за изборите за Европейски парламент в края на май 2019 г. Различията им са свързани с модалностите на промените, които трябва да бъдат направени, докато институциите на ЕС се борят да постигнат окончателно политическо споразумение по предложенията на Комисията за ОСП след 2020 г., съобщават от Национална селска мрежа.

Европейската народна партия (ЕНП), водена от Манфред Вебер, защитава ОСП, която е устремена към 21-ви век и е достатъчно финансово обезпечена. Вебер вече заяви, че ЕНП е земеделска партия, целяща да защити инвестициите в полза на фермерите. Произхождащ от селския район Бавария, Вебер вярва, че селскостопанските продукти не са типични и търгуеми продукти. Според него селското стопанство трябва да бъде изключено от либерализацията на търговията. Програмата на ЕНП предлага да се помогне на фермерите да посрещнат предизвикателствата чрез “целенасочена подкрепа и модерна ОСП”. Европейската народна партия желае ОСП, която е “справедлива, по-устойчива и ориентирана към постигане на резултати, като същевременно зачита субсидиарността и местните условия и спазва общите правила на ЕС”. Общата селскостопанска политика трябва да бъде проектирана да помогне на семейните ферми да се справят с глобализацията, измененията в климата и предизвикателствата, свързани с продоволствената сигурност. Европейската народна партия иска също  допълнителни стимули за младите земеделски производители и намаляване на бюрокрацията за земеделските производители (повече цифрови решения и опростяване на административните процедури).

От страна на Партията на европейските социалисти (ПЕС) “Манифесто 2019” подчертава необходимостта от “реформа в ОСП”, за да се отговори на новите изисквания на обществото, включително устойчиви производствени методи, по-добра храна, по-малко хранителни отпадъци, по-хуманно отношение към животните, опазване на климата и съхраняване на биологичното разнообразие.

Целта на Алианса на либералите и демократите за Европа (АЛДЕ) е „съществено да реформира и преосмисли земеделските субсидии”. Тази партия също се надява да увеличи прозрачността и равенството при изплащането на директните субсидии. Тя настоява за небюрократична, прозрачна и модерна ОСП, която насърчава иновациите, предприемачеството, обновяването на поколенията и устойчивостта на селското стопанство. Алиансът също засяга предизвикателството във връзка с антимикробната резистентност и се противопоставя на всяка „ренационализация“ на ОСП.

Приоритетът на Европейската лява партия е да гарантира „хранителна независимост“, като насърчава икономически и екологично устойчиво земеделие. Европейската левица вярва, че изборът на производство и инвестиции трябва да се основава на критерии за запазване на местните екосистеми и защитаване на биологичното разнообразие. “Ние отхвърляме доминиращите неустойчиви модели на производство и модела на консумеризма, които са двете страни на капитализма”, твърди платформата.

За Европейската зелена партия (ЕГП) в бъдеще ще бъде необходимо да се инвестира в производството на здравословна храна, вместо да се субсидира агроиндустрия, която „унищожава почвата, влошава кризата с биологичното разнообразие и монополизира производството на храни“. Според Зелените, най-токсичните пестициди трябва да бъдат забранени възможно най-скоро. Субсидиите за земеделските стопани чрез ОСП трябва да отразяват способността им да се ангажират с измененията в климата, защитата на водите, инвестиране в хуманното отношение към животните, опазване на биологичното разнообразие и премахването на ГМО. Накрая, ЕГП изисква справедливи цени за земеделските производители. Зелените също са ангажирани със здравеопазването на селскостопанските животни и се противопоставят на „жестокостта на масовото земеделие и транспортирането на живи животни на дълги разстояния“.

В писмо, изпратено до водещите кандидати на политическите партии за изборите, Copa-Cogeca иска в организацията на следващата Европейска комисия Главна дирекция „Земеделие и развитие на селските райони“ „да запази стратегическата си отговорност за политиките на ЕС в областта на селското стопанство и развитието на селските райони” и да остане най-главният департамент, отговарящ за всички аспекти на ОСП. „Противно на някои предложения“, които биха искали да отдадат по-важна роля на ГД „Околна среда“ в ОСП, „вярваме, че ролята и отговорностите на ГД „Агри“ трябва да бъдат засилени, за да се засили координацията на политиките на ЕС, които засягат дейностите на европейските фермери и земеделски кооперации”, се казва в писмото. „Главна дирекция „Земеделие и развитие на селските райони“ допринася значително за няколко от приоритетите на политиката на Комисията, включително търговията, заетостта, растежа и инвестициите, и вътрешния пазар“ изтъква Copa-Cogeca.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА