Парадокс: Пазачи на язовир спипани с 250 кг незаконен улов от водоема

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Доброволците от ЦРОО в цялата страна, на доброволни начела, отделят от личното си време, за да обикалят и пазят различни язовира в страната от набезите на бракониери и недоброжелатели. Такъв е случаят и с членовете на ЦРОО Велико Търново, които  прекарват почти пълен работен ден на язовира в името на добрата кауза. По професия те често се различават, но хобито им – риболовът и чувството за справедливост ги обединяват в мисията им да поддържат биоразнообразието в язовира . Причина за поемане на дейността по опазване се оказва случай от преди две години. По това време били наети двама охранители, на които се заплащало, за да не допускат нерегламентиран улов. По стечение на обстоятелствата обаче се оказало, че именно двамата охранители били заловени да опъват 2 км мрежи във водоема. Те били спипани с улов от 250 кг риба- трофейни шарани над 25кг, каракуда и бяла риба били оплетени в мрежите. Рибата е освободена, а охранителите били незабавно освободени.

Последният случай на бракониери бил през есента на 2019 г. Тогава са конфискувани 1800 метра мрежи. На нарушителите обаче им се разминало, както обикновено се случва и с останалите злосторници, тъй като тези деяния се доказват изключително трудно. Обикновено заподозрените лица се оправдават, че къмпингуват в района и нямат нищо общо с намерените мрежи. Заради липсата на доказателства полицията няма друг избор, освен да пусне след разпит извършителите. А те, мотивирани от чувство за безнаказаност, рано или късно пак се връщат да бракониерстват. Това разказва инж. Ангел Стоянов, началник на язовира, за в. Борба.

„ Площта на язовира е 5700 дка и заради това охраната му се осъществява трудно. Ангажирана е външна фирма, избрана с обществена поръчка, и на смяна има по двама въоръжени гардове, които упражняват контрол по брега и във водата с лодка. Няма как да бъдат едновременно на няколко места в язовира. Бракониерите следят с бинокли от сушата и се активират, когато приключи обиколката на охранителите“- разказва още инж. Ангел Стоянов, началник на язовира. Най- често мрежи се поставят в тъмната част на денонощието. Ако орханителите открият мъртва риба, в някоя от откритите от тях мрежи, я предават на социално заведение в община Елена

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА