Как е най-добре да обработите почвата

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
6 Минути

Днес есенната обработка на двора не се свежда само до прекопаването или разхвърлянето на угнил оборски тор из градината, както са правили в миналото. Днес важен е типът почва, отчита се нейната киселинност. Налага ни се да се борим с вредителите, за които нашите предци само са слушали. Затова есенната обработка на почвата трябва да се провежда по всички правила, за да донесе максимална полза. Но да минете напълно без нея едва ли ще успеете.

И така, защо е нужна въобще обработката на почвата през есента и какво включва тя?

 

Възстановяване на плодородието

Колкото е по-богата реколтата, която сте събрали от лехите, толкова по-бедна става земята, на която тя е отгледана – това е законът на равновесието. Внасянето само на минерални торове няма да реши този проблем.

Постоянното използвате изключително на минерални торове няма да повиши, а ще понижи плодородието на почвата, ще развали нейната структура, при това реколтата, естествено, ще става все по-лоша и лоша. В какво се крие причината?

Отговорът е прост: внасянето на минерални торове е нужно задължително да се комбинира с използването на органични, само в този случай ползата от двата вида вещества ще е максимална. Внасянето на органични торове осигурява дългосрочното плодородие на почвата, затова то може да се провежда веднъж на 3-4 години, на силно обедлени или отново експлоатирани терени – през година.

 

Подобрете структурата

Есента е най-подходящото време, за да коригирате структурата на почвата във вашата градина. Ако тя е тежка и глинеста, в допълнение към органичните торове трябва да внесете растителна пепел, пясък, компост или листовка. Това ще помогне да направите земята по-рохкава, водопроницаема.

Песъкливите почви не задържат добре влагата, затова растенията трудно получават хранителни вещества при такава среда. Внесете добре угнил оборски тор, листовка или обикновени дървени стърготини – това ще ви помогне да задържите влагата и да осигурите на растенията хранене в достъпен за тях вид (воден разтвор). Киселите почви при необходимост трябва да се неутрализират, като за тази цел се внася варовик или доломитно брашно.

Прекопаването

Тук всеки стопанин се придържа към избран от него метод. Първият вариант е почвата да се копае без да се обръща. Така големите буци почва не се разбиват. По такъв начин се съхранява естественото положене на микрофлората на горния и долния слой на почвата.

Вторият способ на обработка е с обръщане. Извадената от земята почва се обръща, като връхният пласт се поставя на дълбочина около 20-30 см. Привържениците на този метод на обработка отнасят към неговите достойнства следните факти: семената на плевелите, които се намират в горните слоеве пръст, се оказват дълбоко в земята и през пролетта не могат да покълнат; вредителите и техните личинки, които са се приготвили да зимуват, обратното, се оказват на повърхността и с настъпването на мразовете загиват, както и корените на многогодишните плевелни треви.

Какъвто и метод да сте избрали – не разбивайте буците пръст, нека те постепенно се пропият с влага, през пролетта земята ще се превърна във фина смес, която само трябва да заравните с гребло.

 

Дълбочината на обработка

Обикновено е достатъчно да копаете на дълбочина около една лопата. Колкото по-дълбоко копаете, толкова повече влага ще се натрупа в земята за зимата. Затова местата за засяване на ранни култури не трябва да се копае на такава дълбочина, достатъчно е само на 14-15 см – след стопяването на снега тези участъци ще просъхнат по-бързо.

 

Ефективните микроорганизми

Ефективните микроорганизми е метод, към който се придържат последователите на природното земеделие. Начините за есенна обработка на земята по тази технология са няколко, както с използването на специални разтвори, така и с използването на т.нар. ЕМ-компост, богат на ефективни микроорганизми. Но има още едно общо условие: колкото е по-висока температурата на почвата, толкова по-активно работят микроорганизмите. Следователно, колкото по-рано вие обработите терена, толкова повече полза ще имате от това. Можете да обработите почвата с подобни вещества или преди да почистите растенията, или след това. И в двата случая ще имате полза.

 

Сидератите

В природното земеделие се използва още един начин на есенна обработка на почвата – засяват се сидерати. Почвата се разрохква, сидератите се засяват. След 4-5 седмици корените и растенията се закопават в пръстта. Цялата останала работа се извършва от микроорганизмите.

 

Лопата или вила

Всъщност, можете да обработвате земята си с този инструмент, с който ви е най-удобно. Обикновено се използва лопата, затова ще ви представим няколко аргумента в полза на вилите: те не повреждат дъждовните червени и не разрязват корените на плевелите. Например, когато копаете зеленчуковата градина с вила, вие просто изваждате корените на пирея, а ако работите с лопата, то разрязаните части на корените на този плевел със сигурност ще се изплъзнат от погледа ви. Затова решавайте вие какво да използвате в градината си.

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА