Как да се избавим от плевелите

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
3 Минути

Плевелите са един от най-често срещаните проблеми в градината. Ето няколко варианта как можем да се избавим от тях.

Борбата с плевелите трябва да започне още от етап подготовка на лехите за сеитба. Един от начините за запазване здравето на почвата е тя да се прекопава само един път – при първичната обработка, а след това само да се разрохква. По този начин семената на плевелите не се разнасят по повърхността на почвата и съответно те растат в много по-малка степен. За да не се разнасят семена от плевели при културните растения можете да отградите лехите с редове от дъски например.мулчиране

Мулчирането е един от най-надеждните методи за предпазване от плевели. Слоят от мулч лишава плевелите от необходимата им светлина, за да се развиват. За качествен мулч могат да се използват най-различни материали – компост, сено, торф, слама и други. При подбора на мулч обаче трябва да се внимава, защото ако изберете торф или борова кора, те могат да повишат киселинността на почвата. Това от своя страна може да се окаже неблагоприятно за някои видове растения.

Как да проверите компоста за наличие на семена на плевели?

Полейте купчина от него с вода и го покрийте с фолио. Ако се появят малки кълнчета, значи компостът не трябва да се използва, преди да бъде третиран срещу растения неприятели.

Ягодите - ароматното изкушение
Ягодите – ароматното изкушение

За мулчиране можете да използвате и черен геотекстил. Той е особено подходящ при засаждане на ягоди, но може да се използва и при други култури, които обичат топлина.

Ако тези методи не помогнат, можете да прибегнете до използване на хербициди. Много от тях имат широк спектър на действие и унищожават няколко вида плевели. Имайте предвид, че трябва да се следват стриктно указанията на опаковката при прилагане. Друг вариант е да използвате препаратите на био основа.

Значително ще намалите заплевяването, ако засеете различни растения на една площ – зеленчуци, плодове и билки. Така второстепенните видове играят ролята на мулч и не оставят място за развитие на плевели. Около трайни насаждения е подходящо да се засяват едногодишни или пролетни луковици.

Добре е да се има предвид, че е голяма вероятността, ако лехата ви остане празна, да се появят плевели, затова не  е  препоръчително да оставяте земята без насаждения. В подобни случаи можете да прибегнете до т.нар. зелено торене или до засаждане на бързорастящи зеленчуци.

 

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА