БГ  животновъди в Брюксел: Има много варианти за помощ, които са били възможни, но не са използвани у нас

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
6 Минути
  • Мерките и инструментите, които бяха приети на европейско ниво, все още не са достигнали до фермерите в България. Не може да си позволим забавяне. Секторът е пред колапс, коментира Атидже Алиева-Вели.
  • Ние сме равноправни европейски фермери, кога ще се изравнят субсидиите, пита Бойко Синапов

Група български животновъди бяха в края на тази седмица в Брюксел, където в среща с европейски депутати от Комисията по земеделие и селски райони поставиха наболели въпроси, на които не намират отговор у нас. Предсттавители на две политически групи  са откликнали на поканата на родните стопани за срещи в европейската столица – Атидже Алиева–Вели от ДПС/ Обнови Европа и Асим Адемов от ГЕРБ/Европейската народна партия. Решено е да се направи мисия до България, като целта е това да стане до лятната ваканция, защото нещата са спешни и определено не вървят както трябва. Животновъдите изнемогват, а успокоението – хванахме се за зелено не е решение, защото енергоносителите поскъпват, коментира за Агрозона Стоян Чуканов от Асоциацията за развъждане на месодайни породи говеда в България.

Този контакт трябва да бъде регулярен, а това че 6 години български фермер не е стъпвал в Брюксел не е добър сигнал. Идеята е тези срещи да са ежегодни, защото Европейският парламент не е някакъв чужд парламент и е хубаво нашите инициативи и желания да стигнат до тях, каза още той.

Мерките и инструментите за подкрепа не стигат до родните фермери

Заедно с колегата ми Улрике Мюлер, координатор на Обнови Европа в Комисията по земеделие, обсъдихме задълбочаващите се проблеми в сектор животновъдство. Земеделците споделиха отчаянието си от неразбирането на проблемите им от страна на правителството и липсата на подпомагане за сектора, коментира от своя страна Атидже Алиева-Вели в социалните мрежи.

За съжаление, мерките и инструментите, които бяха приети на европейско ниво, все още не са достигнали до фермерите в България. Не може да си позволим забавяне. Секторът е пред колапс. Ние от Обнови Европа, ще настояваме Комисията по земеделие, в Европейския парламент, да организира мисия до България възможно най-скоро. За нас е особено важно да се уверим, че възможностите и подпомагането, които ЕС дава стигат до нуждаещите се земеделци и че това се случва своевременно.

Реално от законодателната власт не може да се очаква прекалено много, това не е магическа пръчка, защото повечето от проблемите, с които се сблъскваме идват от изпълнителната власт в България и Европейският парламент не е лоша детска учителка, която да прави забележки. Но в крайна сметка законодателят е този, който гласува бюджетите, предложени от Европейската комисия, каза още Чуканов. Фактът, че различните финансови инструменти не работят би трябвало да ги притеснява. Ние отидохме да запознаем Комисията по земеделие, че това което се случва в другите страни-членки не се получава у нас. Самият механизъм е така направен, че националните правителства според техните приоритети да избират точно кои от възможностите за предоставяне на допълнителна помощ да използват. Немците, например не харесаха помощта, която дадоха поляците за закупуване на торове, те не харесват и опцията да се засяват и земи под угар с царевица и други зърна. В замяна на това имат съвсем друга данъчна политика спрямо фермерите, имат необлагаем минимум, разказва Чуканов, който освен животновъд е и национален координатор на българското земеделие в Европейския икономически и социален комитет в Брюксел.

Очевидно инициативата, която идва от Брюксел се препъва някъде и то в наш ущърб. Сегашната среща се организира по спешност, защото нещата в страната  не вървят.

Няма магическа пръчка за нашите проблеми

Евродепутатите, макар и да не могат с могат с магическа пръчка да направят промяна, те са представители на европейските политически семейства и една мисия на Комисията по земеделие от Европарламента ще има своята тежест. Може да се вдигне прагът по de minimis, като се даде възможност да се възползват и хора, които са го достигнали, вижда се, че помощта за предприятията, която миналата година беше 1 млн. евро, вече е 1.8 млн. евро.

Изключително почудена беше госпожа Урике Мюлер, след като разбра, че според българското правителство не може 60 млн. евро помощ за млякото заради ковидкризата да се отпусне през готовата продукция. Изобщо има много варианти за помощ, които са били възможни, но не са използвани. Навсякъде на друго място се случва, но у нас не става, чуди се Чуканов.

Бойко Синапов

Като цяло сме доволни от срещите, които проведохме в Брюксел, коментира за Агрозона Бойко Синапов от Обединени български животновъди. В крайна сметка успяхме да докажем, че сме равноправни европейски фермери. Това, което беше най-важно за нас беше изравняването на европейските субсидии. С това обаче изненадахме евродепутатите, защото се оказа, че подобно искане не е представяно пред тях нито от стари, нито от сегашни управляващи.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА