Използване на доломитово брашно в градината

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
6 Минути

Доломитовото брашно е един не много популярен продукт, които е полезен не само за растенията, но обогатява почвите. То се добива от едноименния минерал и се ползва като вид тор в градината. Находищата му са в определни части на света – САЩ, Мексико, Италия, Швейцария, Русия, Казахстан и др.

Произвежда се като минералът се раздробява с помощта на специализирано оборудване – ротационни трошачки. Представлява  прахообразен тор.

Основната функция на тази добавка е да стабилизира киселинността на почвата и да обогатява  й слоеве с минерали. Затова се ползва за стимулиране на растежа на различни култури – зеленчуци, овошки, цветя, лозя, декоративни дървета и храсти и др.

Доломитовото брашно съдържа множество  полезни вещества за растенията, които стимулират и почвеното плодородие

Доломитът- минералът от който се добива е вид карбонат.  В него е високо съдържанието на калий и магнезий. Освен това в състава му влизат  желязо манган, цинк, никел и кобалт.

Доломитът е жълтеникавосив или светлокафяв на цвят, но  по-рядко има бял цвят. Плътността му е 2,9 g / cm3, а твърдостта му варира от 3,5 до 4.

Доломитовото брашно има съществени ползи спрямо популярната сред градинарите вар. Предимствата му са, че съдържа 8% повече калий, както и магнезий, който липсва във варта.

Поради умереното съдържание на тези два минерала в него, те не се натрупват в почвата. Той се разтваря   перфектно и се разпределя равномерно върху горните слоеве на почвата.

Ползите от доломитовото брашно са разнообразни

Широката му употреба се дължи на факта, че обогатява и подобряване химичните параметри на почвата. Основната му роля е да неутрализира киселинността на почвата.  Ако киселинността е голямафосфорът се усвоява слабо от растенията. Доломитовото брашно  способства за понижаването на й и за по-добрата преработка на този минерал.

Повечето зеленчуци предпочитат неутрални или слабо кисели почви. За целта при тежки почви  то се внася ежегодно, а в песъчливи – веднъж на 2 до 4 години.

Същевременно създава оптимални условия за развитие на полезна микрофлора в хумуса. Има способността да активира ефективността на други минерални добавки, въведени в почвата.

Цялостното му действие е да стимулира растежа на растенията. Едновременно с това защитава и освобождава различните култури от свободните радикали.

Стопира появата на вредни насекоми, които увреждат корените и листата на градинските култури.

Потиска развитието на заболяването гуша (кила) по зелето и на крастата по картофите. Притежава способността да разрушава хитиновата обвивка на вредители като телените червеи.

През лятото  растенията може се пръскат с доломитово брашно, за да бъдат унищожени бръмбарите, пеперудите, мухите, кърлежите и много други вредители.

Есента е най-подходящото време за внасяне на доломитово брашно в почвата

Разпръснато в градината през октомври, стимулира продължителността и изобилието на цъфтежа  при ягоди и малини. Трябва да се използва в умерени количества, защото може да алкализира почвата.

През есента условията са най-благоприятни за действието му. Времето е прохладно, а в комбинация с предстоящата зимна влага, му позволяват да действа най-ефективно. Така няма опасност да изсуши почвения слой, а обратно- го обогатява с полезни минерали. След като бъде разпръснато равномерно, трябва да се заоре, за да навлезе и в по-дълбоките слоеве.

Доломитовото брашно се внася като тор, за да стимулира развитието на различни култури

Ако се третира с него градината през есента, през пролетта ще стимулира продължителността и изобилието на цъфтежа на ягоди и малини.

Обработката с доломитово брашно помага за увеличаване на съдържанието на нишесте в грудките на картофите  и предотвратява струпясването  им. Ако почвата е кисела, трябва да се разпръсне на горния слой на почвата половин килограм на квадратен метър. При почва със средна киселинност от този тор са достатъчни 0,4 килограма на квадратен метър, при слабо киселите е достатъчно 0,3 килограма на квадратен метър.

Причината е, че картофите предпочитат леко кисели почви, чието ниво на рН  е от 5,2 до 5,7. За да им се навреди е важно да не се алкализира много почвения слой.

Ако се напръскат върховете на картофите с разтвор от доломитово брашно, той ще прогони колорадския бръмбър и ще пресече появата на неговите лаври.

Този продукт е полезен и при отглеждането на домати. При различните видове почви дозировката му е точно определена. За да стабилизирате нивото на рН в кисели почви, трябва да се смеси брашното с борна киселина (съответно 100 и 40 грама). За пясъчна почва са необходими най-малко 100 грама от продукта на квадратен метър, а  за глинеста – около 200 g.

 

Автор: Лилия Лозанова

 

 

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама