Латинка – полезна и в чинията, и в двора

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
8 Минути

Латинка (Tropaeolum) е представител на едноименен род, който обединява около 90 вида растения. Родина им е Централна и Южна Америка, но и по нашите ширини може да вирее с успех. Растението е непретенциозно към условията на отглеждане, лесно се култивира в градината, като добавя багра и красота, а освен това е полезно и за здравето.

Латинката е многогодишно или едногодишно цвете. Бива и лиана с дебели филизи, а понякога може да бъде и във формата на полухраст. Листенцата на цветето са сочни, целокрайни, по форма приличат на щитче. Цветовете биват прости, кичести или полукичести, имат много приятен аромат. Баграта им обикновено е жълта, оранжева или червена.

Има три начина за възпроизводство

Първият начин за размножаването е чрез семена. Те са достатъчно големи и могат да се засеят навън през втората половина на април. Правят се малки дупчици с пръст в почвата, като семената се поставят на разстояние 25-30 см. В една ямка можете да сложите по 3-4 семена. Първите поници ще се покажат след 1-2 седмици. Поливайте посевите само с топла вода и ако е нужно, укривайте през нощта.

Друг начин за възпроизводство на това чудно растение е и чрез предварително производство на разсад. В този случай цъфтежът настъпва по-рано, отколкото при директен посев. Семената трябва да се засеят в по-ранни срокове, в отделни саксийки, като засяването е по същия начин. В една саксийка се прави ямка, в която се слагат по 2-3 семенца. Посевите се държат на хладно място, като пониците се появяват обикновено след 2 седмици. Те се нуждаят от добро осветление и редовни поливки. Имайте предвид, че корените на латинката са особено нежни и могат да се повредят при пикиране, затова тази операция се пропуска и се преминава към засаждане навън, като се внимава да не се нарушава целостта на почвата около корените.

Трети начин за размножаване е чрез резници. Този метод е предназначен обикновено за кичестите сортове, за да могат да се запазят характеристиките им. За вкореняване се използва добре овлажнен пясък или вода.

Изнесете я навън през май

латинка - agrozona-bgНавън латинката излиза през май-юни. Мястото, на което ще настаните растенията, трябва да е слънчево и да няма въздушни течения, защото иначе може да пострада цъфтежът. Субстратът трябва да е хранителен, лек, добре дрениран, а реакцията да е слабокисела. Не торете много обилно с органични вещества, защото можете да предизвикате буен растеж на вегетативната маса за сметка на цъфтежа. Обратното, ако почвата е прекалено изтощена, храстчето няма да впечатлява с красотата си.

При засаждане трябва да внимавате да не повредите коренчетата на младите растения. Настанете екземплярите на 20-40 см един от друг в зависимост от сорта. След 1-1,5 месеца ще можете да се насладите и на красивия цъфтеж на латинките.

Не иска много грижи

Грижите за латинката не са много и различни от тези за другите цветя. Трябва своевременно да поливате и почистване плевелите около насажденията. Удобно при отглеждането на това цвете е мулчирането, което ще ви спести много грижи. Водата трябва да е дозирана. В началото на развитие на храстчето трябва да е по-обилна, а когато започне цъфтежът, трябва да е в по-малки количества и то когато почвата просъхне. Важна грижа ще ви е и премахването на прецъфтелите цветове. Ако събирате семена за посев, то можете да си оставите на храстче по няколко плодчета.

Торенето трябва да е редовно до началото на цъфтежа, като осигуряват допълнително фосфорно-калиеви вещества веднъж на седмица. Не подхранвайте с азот, тъй като това може да предизвика активно развитие на зелената маса, но не и за поява на цветове.

Станете сам селекционер

Можете и сами да съберете семена за засяване на латинка. Семената узряват, когато увехне цветът. Семената изсветляват и много лесно се отделят от дръжката. Поради тази причина много често се получава самозасяване на местата, където се отглеждат латинки и така те се размножават сами година след година. Ако искате да съхраните семената за посев за следващата година, дръжте ги в картонена кутия.

След като растение увехне, можете да почистите стръковете от градината.

Латинка на трапезата

Латинката е много обичано растение, но често се забравя за неговата полза в двора, а и на масата. В чинията могат да се слагат всички части на растението, освен корените му. Младите листа и цветовете на културата могат да се добавят в различни десерти, супи, салати или като украса на изискани ястия. Ако направите тази крачка, то ще се насладите на приятния пикантен вкус. В салата цветовете на латинката се поднасят нарязани или пък цели. Те ще придадат леко сладникав вкус на сместа.

И плодовете и семената също се използват. Те могат да бъдат мариновани или пък когато са изсушени и смлени, да заместят черния пипер.

Ще ви излекува

Това растение намира приложение и в народната медицина. То бива прилагана при авитаминоза, бронхити, кожни проблеми, за лечение на малокръвие. Препоръчва се и при проблеми с обмяната на веществата, както и за хора, които страдат от атеросклероза или пък болести на бъбреците. Някои видове латинки, които образуват клубени в почвата, доказано помагат при проблеми с нивата на тестостерон в кръвта. След много изследвания е потвърдено, че латинката е богата на веществото тропеолин, което е утвърден антибиотик, както и етерично масло, подобно чесновото.

Високата концентрация на витамин С в листата на латинката ги прави много полезни при първите признаци на разболяване от грип. Можете да изядете еднократно 1-2 листа и да спрете развитието на болестта. Добре е да внимавате с растението, тъй като може да бъде опасно за бъбреците, ако прекалите с употребата му.

Ако искате да имате буйна коса, пак можете да се доверите на растението. За тази цел си пригответе запарка от цветето. Сипете в съд 1 ч.ч. цветове и листа от латинка и ги залейте с топла вода (1 литър). Оставете да престои затворена в продължение на 15 минути и съхранявайте след това в хладилник. Всяка седмица изплаквайте къдриците си с тази течност, като правите масаж и на скалпа.

В съчетание с розмарин и коприва (1 ч.ч.) цветето може да помогне за растежа на косата. Сложете билките в 2 литра вода и оставете да се варят 15 минути на слаб огън. Прецедете и изплакнете косата си.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА