Изключение за 2022 г: Включват угарите в площите за производство

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

Заради продоволствената криза Европейската комисия позволи всяка държава да одобри изключения, при които угарите да могат да се използват от стопаните

Земята, която е оставена под угар, ще може да се обработва и да се ползва за производствени цели, става ясно от три обсъждани изключения, които България прие и предложи на Европейската комисия за настоящата 2022 г. Предвижда се, поради настъпващата криза с осигуряване на достатъчно храни и фураж, всяка държава-членка да решава самостоятелно как да използва възможността за осигуряване на изключение в законодателството или т.нар. дерогации. Тези изключения налагат и промени в Наредба № 3 от 2015 г. за условията и реда за прилагане на схемите за директни плащания, които се обсъждат до 29 април т.г. Според предложените от страната ни дерогации угарите ще могат да се смятат като отделна култура, дори ако тази земя е била използвана за паша или от нея е прибирана реколта за производствени цели, или пък е била обработвана. Съгласно чл. 3 от Наредба № 3 ДФЗ-РА изчислява дяловете на различните култури във връзка с изпълнение на изискването за диверсификация въз основа на периода от 15 май до 15 юли на годината на кандидатстване.

Проектът за изменение на Наредба № 3 предвижда площите, заявени за подпомагане като оставени под угар, които през Кампания 2022 се използват за производство на зеленчуци, да не се включват при изчисляване на размера на минималната стопанисвана площ по:

  1. схема за обвързано подпомагане за плодове (основна група);
  2. схема за обвързано подпомагане за плодове (сливи и десертно грозде);
  3. схема за обвързано подпомагане за зеленчуци (домати, краставици, корнишони и патладжан);
  4. схема за обвързано подпомагане за зеленчуци (пипер);
  5. схема за обвързано подпомагане за зеленчуци (картофи, лук и чесън);
  6. схема за обвързано подпомагане за зеленчуци (моркови, зеле, дини и пъпеши);
  7. схема за обвързано подпомагане за оранжерийни зеленчуци.

Второто изключение, което ще бъде валидно у нас след приемане на промените в Наредба № 3, предвижда угарите да се считат за екологично насочена площ/ЕНП, дори ако тази земя е била използвана за паша или от нея е прибрана реколта за производствени цели или е била обработвана.

В тази връзка в проекта за промени се предвижда за Кампания 2022 да не се прилага забраната по чл. 6 от от Наредба № 3, който гласи „Не се допуска производство на земеделска продукция на площи, оставени под угар, в периода от 1 януари на календарната година на подаване на заявлението за подпомагане до 15 юли на същата година.“

Третото изключение за 2022 г ще позволява декларирана като угар земя да може да се обработва с препарати за растителна защита, когато не се отнася за площи с биологично производство.

Трите изключения ще важат само за 2022 г предвид продоволствената криза, в която навлиза Европа, но могат да бъдат продължени, ако ЕК предложи такава стъпка и за следващата година.

 

 

 

ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА