Иран увеличава площите си с шафран

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
2 Минути

Световното търсене на най-скъпата подправка надхвърля доста наличното производство

Площите, заети с шафран по света намаляват, докато в Иран, който е основният производител, шафрановите полета се увеличават. Това заяви Галина Балашова, старши изследовател в руския Институт за поливно земеделие NAAN, съобщава Agronews.
Според нея, годишно в света те получават от 200-300 тона шафранови продукти. Въпреки че е признат за най-скъпата подправка в света, нуждата от шафран далеч надхвърля сегашното производство.
Най-много намалява производството на шафран в Испания, която доскоро се смяташе за водеща сред страните, произвеждащи шафран.
В същото време в Иран се наблюдава увеличение както в производството на шафрана, така и на износа му.
Иран е най-големият производител на шафран в света, който предоставя 90% от общото производство.

Шафранът е все по-популярен и сред българските земеделци. През настоящата година се предвижда от България за Китай да бъдат изнесени 40 тона шафранови луковици, за следващата година 200 тона, а през 2021г. 400 тона. Общата стойност на шафрановия минзухар, който ще бъде експортиран за Китайската народна република, възлиза на 6,5 млн. евро. Тригодишният план за развитие на шафрана в България за периода 2019-2021 г., изработен след подписаното тристранно споразумение между Центъра за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от централна и източна Европа, Българската национална асоциация на производителите на шафран и биологични шафранови продукти и „Джъдзян Янтйен за земеделие, наука и технологии Ко“ ООД.

Четете още:

Шафранът- най-скъпият аромат често има имитации

Слънчогледово и шафраново масло са топ продукти за износ от България за Южна Африка

Изнасяме на Китай шафранови луковици за 6,5 млн. евро

Отглеждане на шафран – топ 9 съвета

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА