Инвестират 9 млн. лева в програми за интелигентно селско стопанство

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Две национални програми за интелигентно селско стопанство се предвижда да бъдат приети от Министерски съвет по предложение на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев след обществено обсъждане, което се провежда до 5 ноември 2020, научи „Агрозона” от образователното ведомство. Стойността на двете програми възлиза на 9 млн. лв. Националните научни програми ще бъдат разделени – „Интелигентно животновъдство“ и „Интелигентно растениевъдство“.  Дейностите по програмите ще се извършват от 2021 г. до 2024 г. Финансирането по тях ще бъде за срок от три години като бюджета на всяка една от тях е на обща стойност 4 500 000 лева.

В проекта на Национална научна програма „Интелигентно животновъдство“ е предвидено да се предоставят на животновъдите иновативни методи и средства за интелигентно и ефективно животновъдство с намалени човешки ресурси и намалено въздействие върху околната среда. С изпълнението на програмата изследователите и животновъдите ще имат лесен и контролиран онлайн достъп до средства, ресурси и инструменти за сътрудничество и ще се осигуряват високопроизводителни информационни и комуникационни технологии за изчисления, свързване, съхранение на данни и за достъп до виртуални научноизследователски екосистеми, както и клиентски мрежи. Заложеният бюджет в проекта на програмата ще бъде общо 4 500 000 лв., разпределен както следва: 2021 г. – 1 800 000 лв.; 2022 – 1 500 000 лв.; 2023 г. – 1 200 000 лв.

В проекта на Национална научна програма „Интелигентно растениевъдство“ е предвидено чрез целенасочени научни и приложни изследвания по отношение на приложението на изкуствения интелект в земеделието да се постигне намаляване на разходите за земеделските стопани, подобряване на управлението на почвите и качеството на водите, ограничаване на използването на торове и пестициди, намаляване на емисиите на парникови газове, подобряване на биологичното разнообразие и създаване на по-здравословна околна среда за земеделските стопани и гражданите. Заложеният бюджет в проекта на програмата ще бъде общо 4 500 000 лв., разпределен както следва: 2021 г. – 1 500 000 лв.; 2022 – 1 500 000 лв.; 2023 г. – 1 500 000 лв.

Допустими бенефициенти по програмите са акредитираните висши училища, като Тракийски университет – Стара Загора, Аграрен университет – Пловдив, Софийски университет „Св. Климент Охридски“, Технически университет – София, институтите на Българска академия на науките и Селскостопанска академия, Русенски университет, Пловдивски университет „П. Хилендарски“, Лесотехнически университет – София, Техническия университет – Варна, Национален институт по метеорология и хидрология, Висше военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ и Университет по библиотекознание и информационни технологии.

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА