Интересът на туристите към Железни врата на Дунав се засилва

Васил Русев
Васил Русев
7 Минути

Планински, пешеходен, велосипеден и круизен туризъм, наблюдение на птици и риболов – това са част от развлеченията, които предлага живописният пролом на река Дунав Железни врата, намиращ се на границата между Румъния и Сърбия, на около час и половина път с кола от ГКПП “Дунав мост 2” при Видин. Интересът на туристите към района се засилва и от изваяния в скалите образ на последния владетел на даките Децебал, както и от вдигащите адреналина моторни лодки за разходки.

Екскурзоводът и планински водач от Русе Михаил Михов разказва за БТА, че началото на живописния пролом е от град Турну Северин. В тамошния музей могат да се видят стари основи от първия мост над река Дунав в района – Траяновия мост, построен през 105 г. сл. Хр. с цел преминаване на римските легиони във вътрешността на тогавашна Дакия.

Може да бъде посетен и музеят, прикрепен към хидротехническото съоръжение “Железни врата-1”, където се слиза пет нива от входа към турбините на водно-електрическата централа.

“От Турну Северин пътят навлиза все повече във високите планини и скоро достига до малкия град Оршова. Още по-навътре, където са най-тесните места на реката, т. нар. Казани – “Малък” и “Голям”, и в последващите малки населени места усещането е, че сте в курорт – множество къщи за гости и малки хотели на самия бряг на Дунава, понтони, кафенета над водата, лодки, рибари. Широкото място между Големите и Малките Казани прилича не на река, а на езеро, побрано в гърлото на вулкан. Село Дъбова пък е накацало по склоновете на планината”, обяснява екскурзоводът, който е член и на туристическото дружество “Приста” в Русе.

55-метров барелеф в скала
привлича погледи

Една от атрактивните забележителности на района е барелефът на Децебал – последният владетел на даките, преди завладяването им от римляните през 2 в. сл. Хр.. Изображението на древния владетел е издълбано в скалите над страничен ръкав на Дунава. Барелефът е с височина 55 метра и е широк 25 метра, като това е най-високата каменна скулптура в Европа. Идеята за изграждането й е на румънския бизнесмен Йосиф Константин Драган. Извайването продължило 10 години – между 1994 г. и 2004 година. Повече от 1 млн. долара струвало извайването на лика в скалата, извършено от 12 скулптори-алпинисти. Образът така и не бил изпипан докрай, но това го знаят само местните жители.

“Впечатляващо”, казват пък туристите. А когато погледът им слезе от барелефа, очите срещат други очи – на собственици на моторни лодки за разходки. Един от тях е 47-годишният Дели Новаческу. Мъжът разказва, че от шест години се занимава с този бизнес. В района имало трийсетина лодки, като туристи, по думите му, за тях не липсвали. Сезонът за разходка по вода се открива през април и продължава до късна есен – докато е хубаво времето.

През оптускарския месец август посетителите в залива достигат до 4000-5000 на ден. Сред тях са румънци, българи, англичани, германци, разказва лодкарят. Цената за половинчасова разходка е 30 румънски леи, но не е строго фиксирана и подлежи на пазарлък.
Новаческу обяснява, че заливът, където се намира барелефа, се нарича Мраконя, като по времето на Чаушеску там е имало и пионерски лагер.

В лодката за разходка с мощен мотор капитанът предоставя спасителни жилетки на всички, подсигурява се допълнително и с туба, пълна с гориво. Новаческу успокоява по-притеснителите пасажери, че пътуването е безопасно. Обяснява, че е преминал курс за воден спасител и за водач на моторна лодка.

С лодка по вода
до входа на пещера

Тръгването е плавно, но след това носът на плавателния съд препречва погледа, като адреналинът се покачва с по-високата скорост на движение по вода. След известно време моторът отново пърпори леко – пред входа на пещерата Поникова. Там Новаческу обяснява, че името Малки и Големи Казани идва отпреди изграждането на хидровъзела “Железни врата-1”. Тогава нивото на Дунава било много по-ниско. По тази причина се образували водовъртежи във въпросните зони, а възрастните хора възприемали шума от завихрянията като от клокочещ казан.

Капитанът поема бавен курс към входа на пещерата, за да може пасажерите да надникнат любопитно в нея. Той обяснява, че е дълга 1660 метра, а двайсетина от тях са по вода и може с тесен плавателен съд да се стигне до намиращия се вътре бряг. По-големите авантюристи, които имат необходимата подготовка и екипировка, могат да изминат цялото разстояние от над 1,5 километра. Собственикът на плавателния съд казва, че обикновено туристите предпочитали да влизат по суша в пещерата, а долу при реката да ги чака лодка, която да ги върне обратно на брега.
Екскурзоводът Михаил Михов обяснява още, че планините в Румъния от пролома Железни врата на север са диви и гористи, а възможностите за практикуване на различни форми на приключенски туризъм са много и най-разнообразни.

От Агенцията за развитие на човешките ресурси в Русе информират, че посещенията на Турну Северин, Оршова и пролома Железни врата, както и на град Крайова са включени и в туристическа обиколка по западното поречие на река Дунав от българска и румънска страна. Маршрутът е част от дейностите по проект “Еко туризъм по Дунав”. Той е финансиран по програмата за трансгранично сътрудничество между България и Румъния, а един от партньорите по него е русенското сдружение с нестопанска цел.

От българска страна могат да бъдат посетени природен парк “Врачански балкан”, град Чипровци и манастирът “Св. Иван Рилски”, пещерата Венец и Белоградчишките скали. Целият трансграничен маршрут може да бъде изминат за три дни – с по една нощувка от двете страни на река Дунав.

Avatar photo
Автор: Васил Русев
Васил е журналист в уебсайт и списание „Агрозона“ от август 2018 година. Роден е през 1983 година в Пловдив. Възпитаник е на Националната професионална гимназия по горско стопанство "Христо Ботев" в град Велинград и на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Работи като журналист от повече от 10 г., а опитът му е съсредоточен в длъжностите - репортер, редактор и водещ. Личните му интереси са свързани с историята, политиката, природните процеси и спорта.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА