Две новоизлюпени есетри са открити в българския участък на Дунав

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути

 Две новоизлюпени есетри бяха открити от научната експедиция, организирана от WWF през пролетта и лятото на тази година. След близо 50 дни интензивни на различни места в българския участък на Дунав се затвърждават тревогите за жизнеността на дивите популации от тези древни риби.

Експерти от WWF и техни колеги от БАН са проучили потенциално място за размножаване на есетри и две места за отхранване на малките, откривайки едва две малки рибки – представители на вида чига, който е със статут на застрашен. За разлика от предходните години, през този сезон не бяха установени новоизлюпени екземпляри от критично застрашените видове моруна и пъструга. През нито една от трите години не бе уловена руска есетра – четвъртият вид есетрови риби, които все още се срещат в Дунав и които също са критично застрашени. При една от двете хванати през този сезон рибки има съмнения за хибридизация с моруна, които трябва да бъдат потвърдени или отхвърлени след анализ на взетите генетични проби.

 Изчисленията показват, че двете рибки вероятно са се излюпили в участъка между хидровъзела Железни врата и Видин, посочи Стоян Михов, ръководител Природозащитна дейност във WWF България. Според него сред възможните причини на едно от местата за отхранване, което традиционно се проучва от WWF, да не бъдат открити малки моруни и пъструги е започналото изземване на големи количества баластра с помощта на плаваща драга. Възможно е подводният шум и динамиката на дъното да са прогонили рибките от там. Това е пример за заплахите, пред които са изправени тези редки видове, казва Михов.

Освен двете малки есетри, експертите са успели да уловят още четири по-големи чиги. Към тях могат да се прибавят и една пъструга и една чига, уловени от местни рибари. През тази година България удължи с още пет години пълната забрана за улов на есетри, действаща от 2011 г. Ако такава риба бъде уловена случайно, тя трябва да бъде върната в реката.

 За Дунав и за България есетрите са видове, каквито са слоновете за Африка или тигрите за Азия – емблематични застрашени животни, ценни не само за региона, но и за целия свят, подчертава Михов.

 През изминалите две години WWF България разсели над 50 000 малки чиги в река Дунав.

ЕТИКЕТИ:
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА