Хранителният бранш се обедини за нулев ДДС за хранителни дарения

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути

Даренията на храни да се освободят от ДДС, около тази позиция се обединиха омбудсманът на страната, хранителният бранш, Българска агенция за безопасност на храните, Българска хранителна банка, Български червен кръст, Сдружението за модерна търговия и Българската асоциация на ресторантьорите. Те подписаха съвместно писмо, което ще бъде изпратено до министъра на финансите у нас Владислав Горанов.

Всяко трето дете под 15 г. в България не се храни пълноценно, тъй като семейството му не може да си го позволи, това каза омбудсманът Мая Манолова като посочи, че в същото време, по данни на Хранителната банка, се унищожават 670 хил. тона храна на година в национален мащаб. Манолова цитира цифри, от които стана ясно, че за унищожаване на негодни за консумация месо животински продукти е дължима такса 15-20 ст на килограм, а ако бъде дарен 1 тон кашкавал, производителят трябва да плати 1400 лв данък.

За разлика от почти всички страни от ЕС, в България хранителното даряване не се стимулира, напротив данъкът е 20%. А дарението не е търговска сделка, не се реализира печалба и съответно не следва да бъде обложено с данък – това беше многократно заявената позиция от инициаторите на кампанията за нулев ДДС за храни. Те предлагат в първия етап на въвеждане на облекчението да бъде ограничена стойността на храните, които могат да се дарят, до 1% от годишния оборот на предприятието с цел недопускане на евентуални злоупотреби.

От облекчение на хранителните дарения няма губещи, а само печеливши – бизнесът ще има стимул да дарява, вместо да унищожава храната, нуждаещите ще получават повече и по-разнообразна храна, ще намалее социалната тежест за държавата, няма да бъдат загубени ресурсите, вложени в производството.

Хранителната банка – организацията, която разпределя хранителните дарения у нас, работи само с храни, които са в срок на годност и безопасни за консумация, наблегна Мая Манолова.

Мариана Кукушева, председател на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите, посочи, че регламентираното даряване на храна е всъщност начин за изсветляване на бизнеса, тъй като сивият сектор не дарява.

Към момента държавата не просто не стимулира даряване на храна, тя субсидира унищожаването й, тъй като законът изисква храните от животински произход с изтекъл срок на годност да бъдат унищожени в екарисаж, а дейността на двата екарисажа у нас се финансира от държавата, обясни Цанка Миланова, изпълнителен директор на Българската хранителна банка.

Преоценка на храните с изтичащ срок на годност и съответно намаляване на дължимия ДДС за тях е друга възможност за облекчаване на данъчната тежест за дарени храни, става ясно по време на пресконференцията.

Омбудсманът на страната Мая Манолова посочи, че настоящата инициатива е под надслова “Всеки ден-Великден” и е продължение на кампанията “Великден за всеки”, насочена към подпомагане на пенсионерите да посрещнат празника. Тогава под формата на средства и храни са събрани 1 млн. лв.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА