Гръцкото правителство може да въведе данък „мазнини“

Гръцкото правителство може да въведе данък „мазнини“ като една от мерките от списъка с реформи, които страната трябва да предприеме, за да се съвземе от финансовата криза. Идеята беше предложена от „тройката“ (сега наричана Brussels Group) през февруари миналата година с цел да налее от 640 до 800 млн. евро на година в празния бюджет на гръцката държава. Тогава обаче тя не беше приета добре от гръцка страна.
Сега обаче отново се заговори за въвеждане не само на този данък, но и на данък „захар“ и данък „сол“, което означава, че ще бъде наложено увеличение от около 1 евроцент върху всеки продукт, считан опасен за здравето, като например безалкохолни напитки, сладкиши, продукти от животински произход и изделия за „бързо хранене”. Единствено месото и рибата са изключени от тези данъци.
Статистиката сочи, че трима от всеки десетима гърци имат наднормено тегло, а при трима от всеки четирима то е основна причина за смъртност заради сърдечните заболявания, свързани с теглото. Някои учени обаче са на мнение, че планираните данъци няма да помогнат на гърците да придобият по-здравословни навици.
САЩ, Франция и Дания вече въведоха данък „мазнини“ с цел ограничаване достъпа на потребителите до нездравословни продукти. Така стоките с над 2,3% наситени мазнини като масло, месо, сирене и мляко са поставени на мушката в доста страни.