Голяма част от дивите прасета хващат трихинелоза от трупове на убити лисици

Агрозона
Агрозона
2 Минути

Труповете на убити лисици са сред основните преносители на заболяването трихинелоза за дивите прасета. Това заяви пред „Агрозона“ д-р Николай Лилковски, от Националният диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт (НДНИВМИ). За разпространението на трихинелозата огромна роля играят самите ловци, категоричен бе д-р Лилковски. „ Когато се отстреля лисица, главата се предава за изследване за бяс, докато трупът се изхвърля безразборно. След поглъщането му от диви свине, които са всеядни, те се заразяват от труповете. При лисиците трихинелоносителството е почти 50 % и те са основен източник за заразяване на дивите прасета“, коментира експертът.

 За да се избегне това тялото трябва да се закопае много дълбоко или да се полее с бензин или нещо, което да отблъсне прасетата. Най-добрият метод е трупът да се предаде в екарисаж. В повечето случаи обаче ловците го хвърлят върху клоните на дърветата, а от там гарвани или други птици го свалят на земята и той достига до прасето.

Основният начин да се зарази прасето с трихинелоза е мършоядството – от труп на лисици, други прасета, чакали. От почвата или от растителна храна няма как да стане заразяване.

 Първите симптоми върху човека се появяват още когато трихинелата попадне в червата – около втория ден след консумацията на месото. Характеризира се с гадене, повръщане, стомашни болки, които са общи симптоми и е почти невъзможно да се постави правилна диагноза. Към осмия ден, когато трихинелите проникват в мускулите, се появяват по-характерните признаци – мускулни болки, температура и отток на очите (най-характерния признак).

Болестта е опасна и зависи от броя на погълнатите ларви. Когато в определено количество месо интензитетът е много висок, тогава и заболяването ще е много тежко. Важен е и имунитетът на човек. Например, при хронично болни хора то може да се окаже и фатално.

ЕТИКЕТИ:
Avatar photo
Автор: Агрозона
Agrozona.bg e информационен сайт, който представя последните новини и анализи в сектор „Земеделие”, Хранително-вкусовата промишленост и предприемачество в селските райони. Тук ще откриете полезна информация, свързана с възможностите за национално и европейско финансиране на българските фермери, промени в българското и европейското законодателство и тенденциите в селското стопанство в България, Европейския съюз и по света.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА