Глобалното затопляне ни отнема кафето

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути

Милиони души започват деня си с чаша кафе, а средно дневно се консумират около  1,6 милиарда кафета. Продажбите на тази напитка са второ място в света, като я изпреварва само петролът. Износът му достига 15 милиарда долара годишно.

Изглежда обаче, че кафеенето пиршество е към своя край. Благодарение на бързото покачване на температурата и несъгласуваните валежи в основните страни кафеените култури спаднаха рязко, установяват учени от цял свят. Основните проблеми обаче предстоят. Площта на потенциалната земя за насаждения с културата ще намалее с 73-88 % до 2050 г., според статия, публикувана в списание PNAS. Очаква се почти всички  “кафени” територии в Латинска Америка да станат прекалено топли за разрастването на кафеварници и да загубят  почти всичките си основни опрашители, а именно пчелите.

Най-силният удар ще понесе царя на кафето – арабика. Този сорт представлява около 75% от световното потребление, а неговите насаждения заемат огромни площи. Дървото обаче е много капризно. Изисква стабилна температура в много тесен диапазон – от 18 до 21 градуса по Целзий. Лека промяна в градусите и добивите спадат рязко, зърното става съвсем различно и напитката се получава със  странен вкус. Ако топлина от над 30 градуса трае дълго време, от дървото не се получава почти никакъв плод.

Не само човекът обича кафето, а и бурилния бръмбар, пише kazakh-zerno. Той унищожава кафените дървета с половин милиард годишно. Преди 100 години бръмбарът не е излизал извън границите на Екваториална Гвинея, но благодарение на глобалното затопляне вече започва бързо да се разпространява и да доминира в повечето страни, където се гледа кафе.

Какво трябва да се  направи? Човекът все още не може да промени климата и следователно е необходимо да се адаптира към него. С помощта на разплод вече се произвеждат сортове арабика, които са устойчиви на капризите на природата. Проблемът обаче е, че насажденията от този вид имат набор от почти еднакви  гени и размножаването се оказва невъзможно.

Ето защо учените търсят в дивата природа мутантни дървета, в които разнообразието от гени е десет пъти по-голямо от това на арабика в плантации, живеещи в пълен комфорт.

ЕТИКЕТИ:
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА