Вкусът на кафето стана жертва на сушата

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Прогнозират намаляване на площите с културата

Оказва се, че неблагоприятните метеорологични условия влияят не само на добива, но и на органолептичните свойства на кафето. Това заключение направиха учени от университета в Монтана в САЩ.
„Чаша кафе с ниско качество има икономически последици. Факторите, които влияят върху производството му, имат огромно влияние върху потребителския интерес, разходите и в крайна сметка печалбите на фермерите, които го отглеждат“, казва Шон Кеш, професор по глобално хранене и съавтор на изследването, съобщава foodingredientsfirst.com.
Документът, публикуван в списание Frontiers in Plant Science, прави преглед на 73 публикувани статии, които изследват ефектите на 10 често срещани фактора на околната среда. Той също така описва настоящите стратегии за адаптация, които биха могли да се борят с тези въздействия с надежда за положителни резултати.

Фактори, влияещи върху качеството на зърното
Изследователският екип успя да идентифицира няколко тенденции. Оказва се, че фермите, разположени в планината, са свързани с висококачествено кафе, богат вкус и аромат. Докато твърде многото излагане на светлина е свързано с намаляване на качеството на напитката.
Обобщаването на доказателствата показа, че качеството на кафето също е податливо на промени поради липса на вода, повишени температури и въглероден диоксид.
Осветяването на кафена плантация, подборът и поддържането на устойчиви на климата растения и контролът на вредителите могат наистина да помогнат за подобряване на качеството на кафеените зърна.
„Тези стратегии предлагат известна надежда, че качеството на кафето може да се запази или подобри и в крайна сметка ще помогнат на фермерите да помислят как да разработят основани на доказателства интервенции в подкрепа на техните ферми“, казва Селена Ахмед, етноботаник в Food Lab. and Health в щата Монтана Университет.

 

Обработените площи за кафе ще бъдат намалени наполовина
Кафето се отглежда на над 27 милиона акра, предимно от малки ферми в над 50 страни. Очаква се обаче количеството обработваема земя за кафе да бъде намалено наполовина до 2050 г. Според Джоузеф Ривера, експерт в областта на отглеждането на кафе, във връзка със заплахата от глобално затопляне се обръща все повече внимание на изследванията за разработването на алтернативни сортове на растението.
Междувременно инициативи като The Gorilla Coffee Alliance, в сътрудничество с Nespresso и Olam Food Ingredients, работят за увеличаване на площта за производство на кафе в Демократична република Конго.
„Въздействието на изменението на климата върху културите вече причинява икономически и политически сътресения в много части на света“, отбелязва Шон Кеш. “Ако можем да разберем причините и механизмите на тези негативни процеси, бихме могли да помогнем на фермерите да направят процеса на отглеждане на кафе по-ефективен.”

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА