През последните години площта в ЕС, използвана за отглеждане на индустриален коноп се е увеличила със 75%
Научен екип, ръководен от Германския федерален институт за оценка на риска (BfR), e изследвал последиците от храненето на млечни крави със силаж от индустриален коноп. Хранителният експеримент е проведен с лактиращи животни от породата Холщайн Фризийска, при който царевичният силаж в храната първо е частично заменен с конопен силаж, направен от цяло растение коноп (с много ниско съдържание на канабиноиди, конопен силаж А), период на адаптация, последван от хранене с конопен силаж, направен само от листа, цветове и семена (по-висока канабиноидна концентрация, конопен силаж Е) при две различни нива на подхранване (група L, ниско съдържание на коноп, 0,84 kg сухо вещество на крава на ден; група H, високо съдържание на коноп, 1,68 kg сухо вещество на крава на ден), период на експозиция и последващ период на пречистване без коноп, съобщава Центърът за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ).
Проучването е показвало, че храненето със силаж от индустриален коноп, богат на канабиноиди, направен от листа, цветове и семена, води до намаляване на приема на фураж и млеконадоя при млечни крави. Сърдечният ритъм, честотата на дишане и поведението на животните също са повлияни негативно. Установено е, че храненето с фураж с ниско съдържание на канабиноиди – индустриален конопен силаж, приготвен от цялото конопено растение, не влияе върху здравето и продуктивността на кравите.
Въпреки това, освен хранителните канабиноиди, други фактори, дължащи се на частичното заместване на царевичния силаж с индустриален конопен силаж в този експеримент (т.е. промяна в хранителния състав, други вторични растителни съединения) не могат да бъдат напълно изключени.
Конопът е култура, отглеждана в цяла Европа. През последните години площта в ЕС, използвана за отглеждане на коноп, се е увеличила значително — от 19 970 хектара през 2015 г. на 34 960 хектара през 2019 г. (увеличение със 75 %). През същия период производството на коноп се е увеличило от 94 120 тона на 152 820 тона (увеличение с 62,4 %). Най-големият производител с над 70 % от производството в ЕС е Франция, следвана от Нидерландия (10 %) и Австрия (4 %). По данни на Министерство на земеделието на Република България през 2021 г. в реколтираните площи с влакнодаен коноп са 155 хектара. Произведени са 163 тона влакно при среден добив 1 052 кг/ха. По заявления на производители са взети 148 броя проби от растения коноп за количествено определяне съдържанието на тетрахидроканабинол в сортове коноп.