Германски НПО предлагат увеличение на данъка добавена стойност върху месото

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

 

Увеличение на данъка добавена стойност върху месото с цел да се насърчи устойчивото отглеждане и хуманното отношение към животните поискаха германските „Зелени“, с известна подкрепа от дясноцентристите и лявоцентристите.

Предлагането увеличение на ДДС върху месото е от сегашните 7% до 19%, колкото е за повечето стоки, обясни пред Die Welt говорителят на фракцията Фридрих Остендорф, който подкрепя премахването на данъчните облекчения за месото и определянето на приходи за по-хуманно отношение към животните.

Колегите на Остендорф от Германската социалдемократическа партия (ГСДП) и Християндемократическия съюз (ХДС) също подкрепиха инициативата. Райнер Спиринг от ГСДП заяви, че си заслужава предложението да бъде обмислено – с предупреждение, че подобно увеличение на данъка ще се отрази предимно на потребителите – докато Алберт Щегеман обяви идеята за „конструктивно предложение“, ако се използва за подобряване на отношението към животните.

„Левицата“ реагира хладно на идеята за увеличаване на данъците с мотива, че това би засегнало потребителите с ниски доходи. Либералдемократите предупредиха, че подобна мярка би навредила на конкурентоспособността на германските продукти.

Все още не е известно дали подобно увеличение на данъка би променило поведението на потребителите.

10-процентното увеличение на цената вероятно няма да бъде достатъчно, за да промени навиците за купуване, особено след като месото все още е сравнително евтино, според земеделския експерт Катрин Венц от германската Федерация за опазване на околната среда и природата.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА