Гърци изкупуват ловните ни кучета

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути

От 100 до 10 хил. лв. може да стигне цената на ловните кучета у нас. Всичко зависи от това до колко добре е обучено кучето и на какво е способно. Това коментира пред „Агрозона“ Васил Дончев, председател на ЛРД – Кърджали. За да се изпробват уменията на едно куче то трябва да се пусне в гората и да се изпита.

 В района на Източните Родопи се отбелязва тенденция за засилени продажби на кучета. Много продавачи са започнали обучения на животните и ги продават в цялата страна, но най-многобройните купувачи са гърците, коментира Дончев.

Доколко обаче са породисти животните. Ако е по правилата развъдната дейност се извършва от клубове, които водят племенни книги на кучетата си и те са пръснати из цялата страна в зависимост от породите. Това каза инж. Васил Василев, председател на Съюза на ловците и риболовците в България (НЛРС). Има някои области, в които едни породи преобладават, в друга са различни, а в трети въобще не се отглеждат. 90 % от родените кученца обаче са без никакви качества, без селекция и развъдна дейност, категоричен е Василев.

 Когато се купува малко кученце то човек може да добие представа за неговите качества от екстериорни белези и да разбере до колко се доближава до породата, за която го представят. В едно кучило ловците подбират по-големите, по-активни и по-гласовити. Работните качества обаче не могат да се докажат по никакъв индикатор. „Селекцията в последните години при ловните породи е концентрирана върху външните признаци – необходимата височина, захапка, оцветяване, структура на тялото и др. Много малко внимание се отделя за работните качества“, допълва председателят на НЛРС.

 Породите у нас са много разнообразни. Масово за лов на прелетен дивеч се използват немските породи – дратхаар, курцхар, френски шпаньол, сетери и др. Всяка една порода има различен стил на работа и се обучава за различен вид дивеч. Универсални породи са единствено дратхаара  и курцхара, които се използват и за едър дивеч. При груповия лов на дива свиня много често се използват български видове – барак, лудогорско гонче или мелези. Вече навлизат и по-редки европейски породи, но те не са масови.

ЕТИКЕТИ:
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА