Франция подготвя ваксина срещу инфлуенца. Ще разреши ли ЕС прилагането й?

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

В региона все повече се говори за профилактична ваксинация срещу инфлуенца по птиците като важен елемент от стратегията за борба с вируса. Франция обмисля да предприеме подобни стъпки.

Въпреки че птицевъдната индустрия в ЕС пое твърд ангажимент да намали ваксините, използвани във фермите, необичайните характеристики на последните вълни от огнища на птичи грип, които засегнаха сектора в целия континент, могат да доведат до други възможности за производителите на птици в блока . Две ваксини срещу птичи грип ще бъдат тествани във Франция, съобщи френският министър на земеделието Жулиен Денорманди. Целта е те да бъдат одобрени за всички 27 държави-членки на ЕС, съобщи EUROACTIV. Френският министър на земеделието не предостави подробна информация по този въпрос, но увери, че заключенията от работата по ваксинациите ще бъдат представени на други страни-членки.

Френското птицевъдство е под силен натиск от инфлуенца по птиците

Регионът, специализиран в производството на патици и гъски, търпи големи загуби за следващия сезон. Френските ветеринарни служби търсят всички възможни решения за ограничаване на разпространението на вируса.

Според последна информация френските власти са разпоредили масово клане на домашни птици в югозападната част на страната. Акцията по елиминиране на птици от различни видове започна и ще продължи до средата на февруари. По официални данни, публикувани от Министерството на земеделието, предстои да бъдат унищожени около един милион птици.

Досега, от ноември 2021 г., около 1,2 милиона птици във Франция вече са били убити поради огнище на вируса или заради превантивни мерки. Така общо популацията на домашни птици във Франция ще намалее с около 2,5 милиона глави. По данни на Министерството на земеделието тази зима във Франция са установени 216 огнища на инфлуенца по птиците. Преди година Франция е унищожила около 3,5 милиона птици, главно патици.

Силно ограничен износ

Птицепроизводството на страната е засегнато от огнища на птичи грип непрекъснато през последните 8 години. Птицевъдите във Франция се оплакват, че производството на гъши дроб страда най-много от ограниченията за износ, прилагани на основните им експортни пазари, като Япония и Китай.

Сегашният правен статут в Европейския съюз основно забранява използването на ваксини, такава практика е разрешена само в изключителни случаи със съгласието на Европейската комисия. Въпреки това Франция си постави за цел да промени тази област по време на своето председателство, което ще продължи до края на юни. Жулиен Денорманди вярва, че в дългосрочен план няма друго решение освен ваксинацията.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА