Фитофтората е най-опасна за доматите във влажни години

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Пръскайте с чеснова настойка, ако имате признаци на зараза

Доматите са едни от най-разпространените зеленчуци в домашната градина. Те могат да се отглеждат както в оранжерия, така и под открито небе. Но, за съжаление, и под покрив, и навън те могат да боледуват от различни болести. Заразите са опасни това, че много бързо обхващат много на брой насаждения и при това не засягат само доматите, а и всички култури от семейство Картофови – картофи, патладжани и др.

Като най-опасна за културата болест може да се отбележи фитофтората. Тя бива наричана още и кафяво гниене, и може да унищожи напълно растенията и да не получите никаква реколта от тях. Причина за развитие на болестта е гъба, която се развива най-активно при висока влажност, чести валежи и падане на роса, както и ниски нощни температури.

Болестта може да порази цялото растение, като засегне и плодовете. Първите признаци на заболяването включват черни петна, които се забелязват по стеблата, след това можете да откриете тъмно оцветяване и на листата, а по-късно бели петна върху долната им част. Плодовете също се покриват с петна и започват да се развалят, като повърхността им се сбръчква. Плодовете загниват, а след това може да загине и цялото растение.

За борба с фитофтората трябва да предприемете мерки още на ранните етапи от заразяването. Добър резултат можете да постигнете като обработите доматените растения с настойка от чесън, която да приготвите от 35-45 г смачкани скилидки на 10 литра вода. Опръсквайте растенията обилно, като процедурата трябва да се повтаря на всеки две седмици.

Ако болестта зарази много тежко растенията, можете да прилагате фунгициди или пък да унищожите корените.

Профилактиката е много важна мярка при борбата с фитофтората. За тази цел трябва да засаждате сортове, които са устойчиви на болестта, да спазвате сеитбооторота и да разделяте доматите от другите култури от същото семейство. Важно е да почиствате редовно градината от растителни остатъци, които да изгаряте или изнасяте от площта. Торенето с калий също дава добри резултати.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА