За първи път представители на ЕК изразяват склонност за запазването на помощта, която е изключително важна за най-уязвимите групи земеделски производители
Широка подкрепа е получила днес темата за запазване на преходната национална помощ от европейските депутати, които членуват в Комисията по земеделие. Въпросът отново е повдигнат от нашия евродепутат Атидже Алиева – Вели. „Преходната национална помощ беше разгледана като част от предложението за законодателен пакет за преходния период . Колеги от всички политически семейства коментираха темата и получихме подкрепа да се запази“, сподели тя пред „Агрозона“. За първи път представителите на Европейската комисия, които са участвали в днешното изслушване са изразили склонност за продължаване на преходната национална помощ. Техният отговор е включвал обяснението, че премахването на помощта е заложено от предишната ЕК и крайното решение сега е въпрос на предложение и дебати от страна на евродепутатите. „Това е първата среща, на която не се получава категоричен отказ за продължаването на преходната национална помощ“, сподели още евродепутатът.
Докладът по законодателния пакет ще излезе до края на януари, след което ще може да се правят предложения за изменение по текстовете. Позицията на Европейския парламент по този въпрос е изключително важна. „Нашата делегация от групата „Обнови Европа“ ще внесе законодателно предложение и се надявам при самото разглеждане и гласуване на пакета, отново да намерим широка подкрепа, така че тази особено ценна помощ за най-уязвимите групи земеделски производители да бъде продължена и в следващия програмен период“, каза още Атидже Алиева. Тя уточни, че до края на април ще има по-ясни текстове за националната помощ.
Десет страни – членки на ЕС прилагат преходната национална помощ и ще бъдат засегнати от спирането и. Категорични противници на прилагането на националната помощ не е имало на днешното заседание в Земеделската комисия на Европарламента. Вероятно една от причините за това е фактът, че изплащането и става от националния бюджет и е неутрална спрямо средствата от ЕС.