Европейският парламент остро критикува руската млечна блокада

Евродепутатите остро разкритикуваха Русия заради наложената през тази седмица внезапна забрана за внос на мляко и млечни продукти от Литва. Те призоваха Европейската комисия да предприеме действия, като според тях този ход е „атака“ към целия Европейски съюз.
Млечни продукти, идващи от балтийската страна, са били спрени в понеделник. Москва се позовава на многобройни нарушения на санитарните стандарти и изискванията за качество, като заплашва да спре още половината внос на месо и риба. Освен това от края на септември Русия наложи проверки на камионите, идващи от Литва, които отнемат твърде много време. Според данни на Литовската национална асоциация на превозвачите това води до загуби за над 2 милиона евро на ден.
Руските действия се възприема от мнозина като стратегически и в контекста на по-широк геополитически модел. Русия решително се противопоставя на политическото, икономическото и търговското сближаване между ЕС и страните от бившия Съветски съюз, най-вече Украйна. Въпросът беше обсъден в Европейския парламент в Страсбург във вторник вечер, в отговор на отправения от заместник-външния министър на Литва призив за солидарност на ЕС към страната му. Членове на ЕП отбелязаха, че мерките нарушават ангажиментите, поети от Русия, когато страната се присъедини към Световната търговска организация (СТО) през миналата година и призоваха ЕК да предприеме бързи действия, за да сложи край на блокадата.
Комисарят по търговските въпроси Карел де Гухт заяви пред Парламента, че е готов да оспори руските действия в рамките на СТО, чрез иск за уреждане на спора, ако и останалите комисари са съгласни. Де Гухт посочи съответните разпоредби в Общото споразумение на СТО за митата и търговията. Комисарят каза, че все още не е получил обяснение от Москва за наложените мерки , като добави, че ще притисне руският посланик в ЕС.
Бившата съветска република Литва, която в момента държи председателството на ЕС, ще бъде домакин на среща на върха, озаглавена „Източно партньорство“, в края на ноември. По време на нея се очаква да бъдат подписани споразумения с шест бивши съветски републики, сред които се откроява Украйна, която се надява да постигне политически и икономически споразумения, както и договореност за свободна търговия с ЕС. Но правителството на Русия настоява Украйна да се присъедини към нейния Митнически съюз, в който членуват още Беларус и Казахстан. ЕС ясно заяви, че този ход е неприемлив за общността.
Източник: Agra Europe