Европейската сметна палата: ЕС може да спести значителни средства с по-добър контрол на европейските средства за ПРСР

Златко Златков
Златко Златков
4 Минути

Държавите-членки на Европейския съюз могат да използват много по-ефективно европейските средства за развитие на селските райони и да спестят значителни средства, ако следват няколко препоръки на Европейската сметна палата. Това е един от основните изводи в доклад на институцията, пише Agra Europe.

Според доклада Европейската комисия е приела препоръката на сметната палта да работи в по-близко сътрудничество с правителствата на страните-членки за по-ефективен контрол на европейските средства по програмите за развитие на селските райони след 2014 г.

Европейската комисия вече е одобрила общо 9 ПРСР на европейски държави, а остават още 118. „Всички държави-членки трябва да се съсредоточат върху това да постигат своите цели на най-добра цена“, каза Кевин Кардиф, който е отговорен за съставянето на доклада. „Можем да постигнем много по-добро развитие на земеделието, ако контролираме добре средствата, които харчим: по няколко стотин евро спестени на един проект може да генерират милиони евро“, каза още той. Според него спестяване от 1% ще се отрази в освобождаване на ресурс от 500 млн. евро до 2020 г.

Държавите-членки на ЕС разпределят около половината от 100 млрд. евро средства за развитие на селските райони в периода 2007-2013 г., като  отпускат безвъзмездни субсидии за инвестиции или други проекти на фермери, предприемачи в сферата на селското стопанство, асоциации и местни власти.

Основните проблеми при контрола на финансовите средства са: одобрено финансиране при прекалено високи цени; неоснователно признати разходи; изисквания и проверки, които не отговарят на нивото на възможните рискове при изпълнение на проектите; прекалено много подробности. В резултат на това системите за контрол на национално ниво са устроени така, че да се фокусират върху цените на отделните елементи в един проект, без да отделят внимание на целесъобразността на самите елементи. Понякога проверките са отнемали прекалено много време, без да гарантират, че разходите са оправдани. Например, някои държави-членки са сверявали цените по ценоразпис на производители при цени с 25-30% по-високи от пазарните цени.

Препоръки към Европейската комисия

Според авторите на доклада Европейската комисия не е предоставила достатъчно насоки или добри практики още в началото на програмния период 2007- 2013 г. така, което да позволи да се избегнат горепосочените грешки, т.е. Европейската комисия не се е уверила, че държавите-членки разполагат с ефективни системи, според които да се одобряват големи грантове.

От 2012 г. обаче Европейската комисия е възприела „по-активен и координиран подход“ и ако той бъде следван с по-голям фокус върху икономическата съобразност, може да допринесе за по-добър финансов мениджмънт през програмния период 2014-2020 г.

По време на заседание на Съвета по земеделие на ЕС, който се проведе в началото на седмицата, група делегати предложиха и през първата половина на 2015 г. да продължат да се изплащат проекти от програмен период 2007-2013 г.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА