Европейската сметна палата: ЕС може да спести значителни средства с по-добър контрол на европейските средства за ПРСР

Златко Златков
Златко Златков
4 Минути

Държавите-членки на Европейския съюз могат да използват много по-ефективно европейските средства за развитие на селските райони и да спестят значителни средства, ако следват няколко препоръки на Европейската сметна палата. Това е един от основните изводи в доклад на институцията, пише Agra Europe.

Според доклада Европейската комисия е приела препоръката на сметната палта да работи в по-близко сътрудничество с правителствата на страните-членки за по-ефективен контрол на европейските средства по програмите за развитие на селските райони след 2014 г.

Европейската комисия вече е одобрила общо 9 ПРСР на европейски държави, а остават още 118. „Всички държави-членки трябва да се съсредоточат върху това да постигат своите цели на най-добра цена“, каза Кевин Кардиф, който е отговорен за съставянето на доклада. „Можем да постигнем много по-добро развитие на земеделието, ако контролираме добре средствата, които харчим: по няколко стотин евро спестени на един проект може да генерират милиони евро“, каза още той. Според него спестяване от 1% ще се отрази в освобождаване на ресурс от 500 млн. евро до 2020 г.

Държавите-членки на ЕС разпределят около половината от 100 млрд. евро средства за развитие на селските райони в периода 2007-2013 г., като  отпускат безвъзмездни субсидии за инвестиции или други проекти на фермери, предприемачи в сферата на селското стопанство, асоциации и местни власти.

Основните проблеми при контрола на финансовите средства са: одобрено финансиране при прекалено високи цени; неоснователно признати разходи; изисквания и проверки, които не отговарят на нивото на възможните рискове при изпълнение на проектите; прекалено много подробности. В резултат на това системите за контрол на национално ниво са устроени така, че да се фокусират върху цените на отделните елементи в един проект, без да отделят внимание на целесъобразността на самите елементи. Понякога проверките са отнемали прекалено много време, без да гарантират, че разходите са оправдани. Например, някои държави-членки са сверявали цените по ценоразпис на производители при цени с 25-30% по-високи от пазарните цени.

Препоръки към Европейската комисия

Според авторите на доклада Европейската комисия не е предоставила достатъчно насоки или добри практики още в началото на програмния период 2007- 2013 г. така, което да позволи да се избегнат горепосочените грешки, т.е. Европейската комисия не се е уверила, че държавите-членки разполагат с ефективни системи, според които да се одобряват големи грантове.

От 2012 г. обаче Европейската комисия е възприела „по-активен и координиран подход“ и ако той бъде следван с по-голям фокус върху икономическата съобразност, може да допринесе за по-добър финансов мениджмънт през програмния период 2014-2020 г.

По време на заседание на Съвета по земеделие на ЕС, който се проведе в началото на седмицата, група делегати предложиха и през първата половина на 2015 г. да продължат да се изплащат проекти от програмен период 2007-2013 г.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама