Европарламентът иска социална обвързаност в новата ОСП

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

Европейският парламент предложи изменение на проекта за регламент за стратегическия план за Общата селскостопанска политика (ОСП), с цел да се въведе социална обвързаност в ОСП и по този начин да се обвържат преките плащания на ОСП със спазването от страна на земеделските производители на социални правила и правила за заетост. Това съобщи европейският комисар по земеделие Януш Войчеховски в социалната мрежа. По-рано синдикатите от цяла Европа подписаха и изпратиха отворено писмо до земеделските министри в страните от Европейския съюз, до комисарите по земеделие и социалните въпроси, до вице-президента на Европейската комисия и до Европейския парламент. Настояването в него беше, да има социална обвързаност в новата Обща селскостопанска политика, както и да не се дават пари на данъкоплатците от ЕС за работодатели, които не зачитат правата на работниците.  „Европейската организация на синдикатите в земеделието, храните и туризма EFFAT успя да мобилизира енергията на своите национални организации, партньори, съмишленици, известни личности, учени и политици, които се ангажираха с исканията ни за справедливо и устойчиво селско стопанство  в Европа. Само в България те са повече от 10 организации, подкрепили писмото“, коментираха от Федерацията на синдикатите в земеделие (ФНСЗ).

газьол, Agrozona.bg

Засилен натиск

От синдикалната организация коментират, че писмото идва сега, тъй като тристранните преговори по реформата на предстоящата ОСП все още продължават с променлива сила, но вече навлизат в своя решителен финал. „Нашата федерация ФНСЗ, заедно с европейската федерация на синдикатите в земеделието, храните и туризма, ЕФФАТ, работим системно и целенасочено за отстояване на тези наши искания – изпратихме 6 последователни писма до българските министри на земеделието и по заетостта и социални въпроси, за да лобираме за защита на нашата позиция при дискусията в заседанията на министрите. Ангажирахме нашите национални представители в Европейския парламент от различни политически групи, разгърнахме сериозна кампания и в Комисията, и Парламента. Въпреки положителните сигнали до тук, днес отново се налага да засилим натиска ( и към националните правителства), за да постигнем по-справедлива и социално отговорна ОСП“, коментират от ФНСЗ и допълват:

„Нашите неизменни настоявания са за обвързването на субсидиите за земеделските стопанства със заетостта и защитата на работещите в тях. Иначе казано да се спре подпомагането на стопанства, които не зачитат правата на работещите и не спазват изискванията за безопасни и здравословни условия на труд, свързани с трудовото законодателство и договореностите в колективните. Това е не само етично правилно, но е принос и към защита от нелоялна конкуренция на всички онези фермери, които зачитат правата на работниците и трудовите стандарти.гръцки фермери, работници, Agrozona.bg

Социален дъмпинг

Секторът на селското стопанство в ЕС е традиционно известен с ниските заплати, висок процент на трудови злополуки и заболявания, тежки експлоататорски практики към огромен дял работници, особено мигранти и сезонни работници както от ЕС, така и от трети страни, тежки и неприемливи условия на живот. Поради спецификата на трудовия процес селскостопанските работници по правило нямат достъп до програми за обучение и преквалификация, а достъпът им до контрол по БЗР, информация или подкрепа от страна на синдикатите е силно ограничен. Всичко това описва мрачната, но действителна картина на селскостопанските работници в много страни, които стават жертва на ширеща се експлоатация, включително престъпни практики и форми на съвременно робство. Една немалка част от тях са наши съграждани – български сезонни работници. Тази ситуация обслужва социалния дъмпинг и липсата на социален прогрес. А това засяга всички по веригата  – и работници, и фермери, и потребители.“

Еврокомисарят по земеделие Януш Войчеховски потвърди, че е получил отвореното писмо и коментира, че ще отговори при първа възможност. „Европейската комисия вярва, че селскостопанските работници имат право на приемливи и справедливи условия на труд“, написа още той.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА