Ето как да изгоните фитофтората по доматите с хитър ход

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Болестта може да се пребори и без химия

Всеки стопанин, който отглежда домати, се е срещал с фитофтората (Phytophthora infestans). Тази болест може да унищожи цялото растение. Тя има гостоприемници, които населяват голяма част от почвите. Интересното е, че фитофтората може да се проявява всяка година и вие да си помислите, че сте се спасили от нея.

Фитофтората се проявява с първи признаци върху листата на доматите. Ако има кафеникави петна с размити бели краища, това категорично може да бъде фитофтора и вие вероятно забелязвате нови спори. В този момент трябва да премахнете долните листа и да продължите наблюдението. Ако след това по стеблото на растението се появят кафеникаво-черни поражения, то означава, че и храстът се е заразил. Няма да успеете да излекувате дооматите. Фунгицидните обработки с мед съдържащи препарати могат да се използват като профилактика, а не като лекарство.

Причинителите на фитотфората са гъбички, които живеят в почвата и ако искате по естествен начин да ги изгоните, трябва да садите много години на това място, зеле например, и след това да сложите веднъж домати. За картофите трябва да забравите категорично.

На разпространението на фитофтората могат да повлияят и климатичните особености. Например, ако времето става ту топло, ту студено с дъждове, то рискът се увеличава. На първо място, проливният дъжд или мъглата могат да пренасят спорите от други заразени растения на големи разстояния и на второ място, капките дъжд могат да заразят растенията от почвата с фитофтора.

Ако почвата е заразена, то ще видите първо спори върху капките, които са пръскали от пръстта. За да изчистите почвата от спорите на болестта, трябва да разкопаете почвата надълбоко през есента. През пролетта трябва да добавите в лехите с доматите компост и пясък. Разпределете по повърхността на слой от 10 см смес от пясък и компост и разкопайте заедно с тях почвата на 15-20 см дълбочина. Тази стъпка не само ще подобри дренажа, но и ще помогне почвата по-бързо да се затопли.

При разсаждането на доматите добре е да направите слой от мулч, за да не може при силни дъждове капки, заразени със спори от почвата, да попадат върху растенията.

Тъй като гъбичната инфекция ще се заселва на долните слоеве мулч, то сменяйте го и не мулчирайте плътно до стеблата. След използване мулчът трябва да се изгори.

 

Как да отгледате краставици: От разсада до брането

 

Компания за доматите: 5 подходящи култури

 

С какво да подхраните краставиците през юли за редовна реколта (+ рецепти)

 

 

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА