С какво да подхраните краставиците през юли за редовна реколта (+ рецепти)

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Юлското подхранване на краставиците е задължителна част от добрата грижа за насажденията. Ако погледнете дългите плетове с краставици, то трябва да видите зелени, плътни листа, които нямат признаци за обезцветяване, тоест хлороза. Това показва, че културата е особено взискателна към азота в почвата, за да могат добре да се развиват и зелените й части.

За разлика от доматите, които вече се нуждаят повече от калий и фосфор при торенето, краставиците все още изискват по-сериозно азотно торене, защото заедно с листата този елемент способства и по-голямата реколта от зеленчука.

Всичко обаче трябва да е дозирано. Ако прекалите в желанието си да осигурите повече краставици с азота, то тогава могат да се натрупат излишни нитрати в тях.

Освен азот юлското торене включва магнезий, калций и други микроелементи, като бор, желязо и др.

В периода на плододаване критично важно е торенето с калий в съчетание с правилно поливане. В много изследвания се доказва 10% по-високата продуктивност на краставиците при леко повишаване на калия.

Дефицитът на този елемент се проявява достатъчно бързо, например, завехналите завръзи на краставиците сигнализират за липса на калиево хранене в този период от живота на растенията. Старите листа пожълтяват от края към средата. Така нареченото „опалване” на листата се съпровожда с развитие на уродливи плодове, често с кафеникав или на петна външен вид, с удебеление в единия край. Растенията изостават в растежа си, листата са дребни.

Ако искате да поправите нещата, трябва да внесете калиев нитрат, но трябва да помните, че излишъкът на калий пък може да блокира усвояването на други важни вещества: азот, магнезий и калций.

Угнилият оборски тор, внесен преди засаждането на растенията на дълбочина 20 см е най-добрият източник на хранителни вещества, който съдържа само 2% азот, фосфор, калий и микроелементи, които се освобождават бавно и не предизвикват прекалено натрупване. Освен това торът работи и като мулч за запазване на влагата.

Ако искате да използвате натурални вещества, можете да внесете през юли около краставиците желатин. Разтворете пакет с обикновен желатин в чаша гореща вода и я разредете в кофа с три чаши студена вода. Поливайте 1-2 пъти в месеца.

За приготвянето на шербет от угнил оборски тор вземете 1 лопата угнил тор и я сипете в чувал, сложете чувала в кофа с обем 20 литра и оставете да ферментира в продължение на 2 седмици. Преди поливане разредете с още 20 литра вода.

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА